Longhorn - rewolucji nie będzie?

Microsoft zapowiedział, że zamierza zrezygnować z zaimplementowania do systemu Longhorn niektórych zapowiadanych wcześniej innowacji - po to, by nie opóźniać zaplanowanej na 2006 r. premiery kolejnej wersji Windows. Wiadomo już, że w dniu premiery Longhorn nie będzie oferował wsparcia dla nowego systemu plików WinFS.

Decyzja ta jest o tyle zaskakująca, że pod koniec ubiegłego roku, podczas konferencji PDC (Professional Developers Conference) przedstawiciele koncernu mówili, że WinFS będzie jedną z trzech najważniejszych nowości w Longhornie (pozostałe to Avalon - nowy interfejs graficzny oraz Indigo - nowy system komunikacyjny). Longhorn miał być najbardziej innowacyjnym produktem Microsoftu od 10 lat.

Pierwsze sygnały, sugerujące, że nowy system operacyjny może jednak nie być aż tak "rewolucyjny" pojawiły się już kilka miesięcy temu, kiedy Microsoft poinformował, że zamierza zrezygnować z zaimplementowania do Longhorna niektórych wcześniej zapowiadanych nowości - jednak nie był to żaden z trzech kluczowych komponentów.

"Chcąc dotrzymać terminów, musieliśmy zrezygnować z niektórych zapowiadanych wcześniej nowości - dostarczenia produktu w terminie wymagają od nas klienci" - tłumaczy Jim Allchin z Microsoftu.

"Mówiąc wprost, Microsoft miał zbyt ambitne plany" - zauważa Rob Helm, analityk z firmy Directions on Microsoft - "Już na PDC 2003 widać było, że koncern może się mieć problemy z dostarczeniem na czas tak złożonego i innowacyjnego produktu jak zapowiadano" - dodaje Helm.

Przedstawiciele Microsoftu mówią, że uaktualnienie, wprowadzające do Longhorna obsługę WinFS, zostanie przekazane klientom w jakiś czas po oficjalnej premierze systemu.

WinFS (Windows Future Storage) to nowy system plików. WinFS ma zdecydowanie uprościć wyszukiwanie danych na dysku i korzystanie z nich. Tradycyjna struktura plików i folderów zostanie zastąpiona nowym systemem, opartym na języku XML (extensible markup language) - pozwoli on m.in. na wyszukiwanie dokumentów związanych z określonym zagadnieniem, osobą itp. "W nowym systemie dane nie będą przypisane do tylko jednej aplikacji" - tłumaczył Gates zasadę działania WinFS podczas październikowej konferencji Professional Developers Conference.


Zobacz również