Longhorn szybszy o 50 procent

"Start systemu Longhorn będzie trwał o połowę krócej niż uruchomienie Windows XP, zaś poszczególne aplikacje będą się uruchamiały o 15% szybciej niż obecnie" - zapowiedziała podczas prezentacji poświęconej najnowszemu dziecku Microsoftu Amy Stephan, przedstawicielka koncernu. Do tej pory Microsoft tylko ogólnikowo zapewniał, że system będzie "lepszy, szybszy i stabilniejszy" - teraz podano konkretne dane. "Celem Microsoftu jest umożliwienie administratorom zainstalowania Longhorna na nowej maszynie w maksimum 15 minut", zapewnia też przedstawicielka koncernu.

Longhorn szybszy o 50 procent
Amy Stephan zapowiedziała również, że w Longhornie znajdzie się rozbudowany system pomocy - ciekawostką jest fakt, iż klienci będą mogli dodawać do niego własne notatki (będzie to przydatne w dużych firmach, w których administratorzy będą mogli uzupełniać zawartość pomocy o porady przydatne w tej konkretnej firmie np. konfigurację połączenia VPN). W systemie mają znaleźć się również narzędzia ułatwiające rozwiązywanie problemów w systemach, których nie można w ogóle uruchomić (np. na skutek uszkodzenia plików systemowych).

Szczegółową relację z prezentacji publikuje serwis Microsoft-watch.com. Dowiedzieć się z niej można m.in., że nowe funkcje systemu Longhorn sprawią iż:

@ system uruchamiał się będzie o 50% szybciej niż Windows XP;

@ aplikacje będą się uruchamiały o 15% szybciej niż w Windows XP;

@ o połowę zostanie zmniejszona liczba uaktualnień, po których zainstalowaniu niezbędne będzie restartowanie systemu;

@ migracja z poprzedniej wersji systemu do Longhorn będzie o 75% szybsza niż w przypadku poprzednich wersji Windows.

Longhorn szybszy o 50 procent

W oczekiwaniu na Longhorna niecierpliwi użytkownicy przygotowują wzorowane na nim skórki dla Windows XP (źródło: www.pcdesktops.emuunlim.com)

Użytkownicy będą mogli korzystać z nowych narzędzi diagnostycznych. "Nasze wczesne analizy pokazują, że Longhorn pozwoli firmom na znaczne ograniczenie kosztów zarządzania infrastrukturą informatyczną", mówiła podczas prezentacji przedstawicielka Microsoftu. Co ciekawe, Amy Stephen zapowiedziała, że celem firmy jest umożliwienie administratorom zainstalowania Longhorna na nowej maszynie w maksimum 15 minut. Z prezentacji można się było również dowiedzieć, że system zawierał będzie narzędzie, umożliwiające błyskawiczne sprawdzenie, czy zainstalowane są wszystkie niezbędne uaktualnienia.

Nowości, nowości...

Longhorn - ani widu, ani słychu?

Próbowaliśmy dowiedzieć się czegoś na temat przyszłości Longhorna w Polsce. Niestety ani dystrybutorzy, ani polski oddział Microsoftu nie zna żadnych szczegółów dotyczących ceny, czy zainteresowania nowym systemem na naszym rynku. Nie udało nam się również uzyskać informacji, jak długo Microsoft zapewni użytkownikom Windows XP pomoc techniczną w postaci uaktualnień i poprawek, po premierze nowego systemu.

O najważniejszych nowościach nowego systemu informowaliśmy Was już wielokrotnie. Początkowo Longhorn miał opierać się na trzech głównych filarach: środowisku graficznym Avalon, Indigo - architekturze Web Services oraz nowym systemie plików WinFS (Windows File and Storage System). Ten ostatni, w połączeniu z nowym interfejsem, miał uprościć wyszukiwanie i korzystanie z danych zgromadzonych na dysku, a tradycyjna struktura plików i folderów miałaby zostać zastąpiona nowym systemem, opartym na języku XML. Z zapowiedzi Microsoftu wynika jednak, że oficjalnie WinFS zagości w Longhornie dopiero po oficjalnej inauguracji systemu (w chwili premiery, w grudniu 2006 r., WinFS ma być jeszcze w fazie testów).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: