Longhorn w siedmiu smakach?

Nie dalej jak tydzień temu przedstawiciele Microsoftu zapowiedzieli wstępnie, że następca Windows XP dostępny będzie jedynie w dwóch wersjach - dla użytkowników domowych i korporacyjnych. Jeden z ekspertów, zajmujących się działaniami koncernu, jest jednak innego zdania - według niego, możemy spodziewać się aż siedmiu różnych wersji systemu.

Zdaniem Paula Thurrotta (redaktora strony http://Winsupersite.com ), w maju 2006 r. (to planowany termin premiery Longhorna) na rynku pojawi się siedem wersji tego systemu:

- Longhorn Home Edition

- Longhorn Premium/Media Center Edition

- Longhorn Professional Edition

- Longhorn Small Business Edition

- Longhorn Mobility/Tablet PC Edition

- Longhorn Starter Edition

- Longhorn 'Uber' Edition.

Thurrott nie podaje niestety dokładniejszej specyfikacji poszczególnych wersji - ich nazwy jednak dość precyzyjnie oddają, do jakich zastosowań przeznaczone będzie dana edycja. Najciekawsza wydaje się ostatnia wersja - 'uber' - wedle Paula Thurrotta, ma to być wersja łącząca w sobie wszystkie funkcjonalności dostępne w poszczególnych edycjach.

Warto jednak zwrócić uwagę, że powyższe prognozy niekoniecznie muszą okazać się trafne - tydzień temu pojawiła się informacja, że wraz z premierą systemu Longhorn, Microsoft zamierza zrezygnować z oferowania wielu wersji swoich systemów operacyjnych, przygotowanych do różnych zastosowań. Jedyny podział, jaki będzie obowiązywał w momencie premiery systemu zwanego pod roboczą nazwą Longhorn to podział na wersję przeznaczoną dla firm i dla użytkowników domowych (jednak wiadomo już na pewno, że edycje te nie będą się nazywały Pro i Home). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Longhorn - wszystko w jednym?".


Zobacz również