Longhorn - wszystko w jednym?

Wraz z premierą systemu Longhorn, Microsoft zamierza zrezygnować z oferowania wielu wersji swoich systemów operacyjnych, przygotowanych do różnych zastosowań - zapowiadają przedstawiciele koncernu. Nie będzie więc Longhorna Home i Pro, nie pojawią się również zmodyfikowane wersje Media Center Edition i Tablet PC Edition.

Jedyny podział, jaki będzie obpwiązywał w momencie premiery systemu zwanego pod roboczą nazwą Longhorn to podział na wersję przeznaczoną dla firm i dla użytkowników domowych (jednak wiadomo już na pewno, że edycje te nie będą się nazywały Pro i Home).

"Naszym celem jest opracowanie nazw, które precyzyjniej będą oddawały istotę funkcjonalności obu wersji Longhorna. Owe nazwy będą bardzo precyzyjnie wskazywały, dla kogo przeznaczony jest dany system i co oferuje" - tłumaczy Brad Brooks, dyrektor marketingu działu odpowiedzialnego w Microsoft za produkty z rodziny Windows.

Brooks nie zdradził, niestety, żadnych szczegółów dotyczących nazewnictwa poszczególnych wersji Longhorna - potwierdził za to, że nowy system będzie nosił nazwę Windows. Wiadomo też, że standardowo system ten zawierał będzie wszystkie dodatkowe funkcjonalności, które dziś znajdziemy w sprzedawanych oddzielnie systemach Windows XP Media Center i Tablet PC. Pozwoli to jednemu urządzeniu na pełnienie kilku funkcji - np. notebook będzie w zależności od potrzeb mógł stać się zarówno tabletem PC, jak i 'multimedialnym centrum rozrywki' (przy czym zmiana ta będzie się odbywać automatycznie - w zależności od tego, jaką aplikacje uruchomi użytkownik).


Zobacz również