Lord of Ultima - świetny przeglądarkowy MMORTS

Przedstawiamy kolejną darmową grę MMO. Tym razem jest to Lord of Ultima. Gra, osadzona w świecie Ultimy, została wydana całkowicie za darmo, jako MMORTS.


Gry przeglądarkowe to coraz prężniej rozwijająca się gałąź elektronicznej rozrywki. Wystarczy wspomnieć o 60 milionach graczy FarmVille czy popularności jaką zdobył RTS wydany przez EA Phenomic - Lord of Ultima.

Gra jest bezpośrednim, historycznym następcą kultowego tytułu Ultima Online, czyli pierwszego MMO z prawdziwego zdarzenia. Lord of Ultima w przeciwieństwie do protoplasty nie należy do gatunku RPG. Tym razem gracze będą mogli stworzyć własne królestwo. W tym świecie próbując swoich sił w strategii czasu rzeczywistego (RTS).

Zabawa dla każdego

By rozpocząć zabawę wystarczy założyć konto w serwisie EA lub zalogować się na już istniejące za pośrednictwem strony lordofultima.com. Po wybraniu serwera rozpoczynamy naszą przygodę z jedną małą osadą bez sensownych fortyfikacji. Tylko od nas będzie zależeć czy uda nam się ją rozwinąć, stwarzając gospodarczą i militarną potęgę.

Nie zapędzajmy się jednak tak daleko. Na razie przed nami długa droga do zapoznania się z mechaniką rozgrywki. Jak na porządną strategię przystało gracz posiada mnóstwo opcji umożliwiających kontrolę swoich terytoriów. By to ułatwić, przez początkowy etap przeprowadzani jesteśmy przez dość nachalny, ale przydatny samouczek. Dzięki niemu nie będziemy czuć się jak dziecko we mgle, bo ilość okienek i przycisków może na początku nieco odstraszać. Na szczęście znaczenie tych, od których musimy zacząć precyzyjnie wyjaśni nam Lady Lyanna - nasz wirtualny asystent.

Po ukończeniu wprowadzenia do gry w naszej osadzie powinniśmy już mieć podstawowy przyrost surowców typu drewno, kamień, żelazo oraz jedzenie. W dalszej części będziemy musieli troszczyć się także o inne materiały, takie jak złoto oraz mana. W grze występuje jeszcze jeden surowiec - diamenty. Można go nabyć w sklepie gry za prawdziwą gotówkę i wymienić na specjalne usługi i produkty np. dodatkowe surowce lub artefakty.

Te drugie odnajdziemy także bez konieczności wydawania naszych złotówek z konta bankowego. Wystarczy zebrać odpowiednią armię i zaatakować podziemia, piratów lub np. smoka. Za zwycięstwo otrzymać można wiele ciekawych nagród.

Lord of Ultima - świetny przeglądarkowy MMORTS

Piraci na horyzoncie? Czas zebrać flotę i pozbyć się ich zgarniając ciekawe łupy.

Miasto

Najważniejszą częścią gry jest rozwój miasta. Od dobrej podstawy ekonomicznej zależą nasze sukcesy bojowe (odpowiednia armia) oraz możliwości obronne. W mieście, tak jak w klasycznych RTSach, możemy stawiać budynki oraz ulepszać już istniejące. Wśród nich znaleźć można farmy, kopalnie, baraki, wieże strażnicze oraz wiele innych.

Gra toczy się w czasie rzeczywistym, a budowa z czasem trwać będzie coraz dłużej. Na początku postawienie budowli to kwestia kilkunastu sekund. Wraz z wchodzeniem na wyższe poziomy, czas może wzrosnąć do kilku godzin. W jednym momencie możemy tworzyć jeden budynek, więc trzeba uważnie planować budowę, tak by nasz rozwój był najbardziej efektywny.

Po rozwinięciu naszej startowej lokacji możemy w niej stworzyć (zatrudnić) Barona. Pozwoli on nam na atakowanie miast innych graczy oraz zakładanie kolejnych osad pod naszą kontrolą. Dzięki temu przy odrobinie szczęścia i dobrze prowadzonej polityce szybko możemy stać się najsilniejszym graczem okolicznych terytoriów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: