Los Castro przedmiotem zakładów

Gdy Fidel Castro, jeden z najdłużej rządzących przywódców na świecie, przekazał tymczasowo władzę bratu i poszedł do szpitala, pojawiły się pytania, co do jego dalszego losu. Z sytuacji postanowiły skorzystać też firmy przyjmujące zakłady online...

Jedna z nich - BetUS.com - wprost proponuje zakład, którego przedmiotem jest śmierć kubańskiego prezydenta. Internauci mogą określać dzień tygodnia lub miesiąc śmierci Fidela. "Nie chcemy zarabiać na czyjejś śmierci. Ale Castro jest wyjątkowy" - oświadczył Christopher Bennett z BetUS.com. "Jego śmierć może mieć olbrzymie znaczenie dla gospodarki, polityki zagranicznej, handlu. Tu nie chodzi o sam fakt śmierci" - dodał.

Inny z serwisów, BetCRIS.com, postanowił być bardziej delikatny. Postawione w nim pytanie brzmi: "Czy Castro pokaże się publicznie 18 sierpnia, w dniu swoich 80. urodzin?". Mickey Richardson, prezes BetCRIS.com, zapytany o to, dlaczego jego firma nie przyjmuje zakładu czy 18 sierpnia Castro będzie żył czy też nie, stwierdził: "Nie chciałbym być częścią czegoś takiego". Jeszcze inny serwis pyta: "Czy komunistyczny prezydent Kuby, Fidel Castro, powróci do władzy przed 31 października 2006?".

Internetowe serwisy przyjmowały zakłady na najróżniejsze tematy dotyczące znanych osób. Pytano m.in. czy Britney Spears jest w ciąży i czy ciało Jimmy'ego Hoffy zostanie odnalezione. Richardson wyjaśnia, że znani ludzie są częścią popkultury i internauci interesują się ich losem. Taką interesującą postacią jest właśnie kubański przywódca, na którego temat samo BetCRIS.com przyjmuje 100 różnych zakładów.

Portal BetUS.com przyjął już 3000 zakładów dotyczących dnia lub miesiąca śmierci Fidela - to jeden z najlepszych wyników w historii firmy. Aż 65% obstawiających pochodzi z okolic Miami, gdzie mieszka 650-tysięczna mniejszość kubańska. Większość z zakładających się twierdzi, że Castro umrze we wrześniu lub październiku.