Loterie SMS - koniec z oszustwami

"Wygrałeś samochód o wartości 100 tys. zł. Aby potwierdzić odbiór nagrody wyślij SMS..." - już niedługo takie wiadomości tekstowe mogą odejść w niepamięć. Sejm uchwalił bowiem nowe prawo, które z założenia ma walczyć z nieuczciwymi organizatorami konkursów.

O odpowiednie regulacje walczyła od dawna prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - Anna Streżyńska. Urząd od dłuższego czasu dostawał skargi od rozżalonych użytkowników, którzy nie byli świadomi, że z każdym dniem pobierane są od nich opłaty. Wystarczyło, że odpowiedzieli na SMS startowy danego konkursu. O procederze dowiadywali się dopiero z dniem otrzymania rachunku...

Teraz ma się to zmienić. Sejm przyjął bowiem uchwałę, która zakazuje organizowania konkursów. Jest to część nowego prawa telekomunikacyjnego. Wraz z wejściem w życie ustawy, operatorzy i organizatorzy SMS-owych loterii będą musieli informować o podwyższonej opłacie usługi, którą oferują. Ponadto dane te mają być podawane w przejrzysty sposób. Nie będzie już więc sytuacji, kiedy informacje o cenie będą wypisane najmniejszą czcionką w mało widocznym miejscu (np. w reklamie telewizyjnej).

Następną nowością jest możliwość ustalenia (z operatorem) progu kwoty, po przekroczeniu którego usługa zostanie wstrzymana.

Nowe prawo jest dobrym krokiem w kierunku ucywilizowania wszelakich loterii...