Lotnictwo postawiło na swoim - USA opóźnia wdrożenie 5G!

Największe operatorzy w USA opóźnili wdrożenie 5G pomimo pierwotnego odrzucenia wniosku. Dlaczego sieć nowej generacji ma stanowić zagrożenie dla lotnictwa cywilnego?

Zgodnie z najnowszymi informacjami zza wielkiej wody AT&T oraz Verizon - najwięksi operatorzy sieci komórkowej w Stanach Zjednoczonych nie zaczną rozwijać sieci 5G w paśmie C od 5 stycznia 2022 roku. Wszystko w związku z prośbą Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) oraz Departamentu Transportu. Organy te poprosiły o przesunięcie daty o dwa tygodnie. Czas ten posłuży na zbadanie obaw związanych z wywołaniem możliwych zakłóceń pomiędzy systemami wykorzystywanymi w lotnictwie.

Boeing 737
Źródło: John McArthur / Unsplash

Boeing 737

Źródło: John McArthur / Unsplash

Pierwotnie szybkie pasmo 5G miało zostać udostępnione klientom jeszcze w 2021 roku. Jego wdrożenie przesunięto ze względu na obawy linii lotniczych oraz największych producentów samolotów cywilnych. Obawiają się oni, że częstotliwości te są niebezpiecznie blisko tych używanych przez systemy lotnicze, co może potencjalnie powodować zakłócenia w ich działaniu. Według branży telekomunikacyjnej móc 5G w paśmie C jest za niska, a różnica w częstotliwościach za duża, aby wywołać zakłócenia.

Zobacz również:

  • iPhone 15 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki [26.05.2023]
  • Jaki internet mobilny w abonamencie kupić? Sprawdziliśmy ofertę mobilną największych operatorów

Zarówno Verizon jak i AT&T początkowo nie chciały zgodzić się na przesunięcie wdrożenia nowego pasma 5G, ale finalnie opóźniono je o kolejne dwa tygodnie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: