Lotus Organizer 4.1 dla zabieganych

Na naszym krążku kolejny pakiet z biurowego zestawu Lotusa - słynny Organizer 4.1 w pełnej komercyjnej wersji, za darmo.

Program do zarządzania informacją osobistą jest nieodzownym narzędziem nie tylko ludzi zapracowanych. Dlatego po Word Pro 97, 1-2-3 97, Freelance Graphics 97 i Approach 97 na naszym krążku kolejny pakiet z biurowego zestawu Lotusa - słynny Organizer 4.1 w pełnej komercyjnej wersji, za darmo.

Lotus Organizer 4.1 dla zabieganych
Każdy z nas przyzna: uporządkowanie własnych spraw zawodowych to marzenie "ściętej głowyŢ. Raz usiłujemy odnaleźć numer telefonu, innym razem staramy się skojarzyć, kiedy i gdzie ma się odbyć następne spotkanie... Tymczasem zaplanowany termin właśnie mija i jesteśmy w kropce. Na biurku bałagan, tysiące listów, skrawków papieru z niepodpisanymi numerami telefonów, żółtych przylepnych karteczek z niepełnymi adresami.

W jaki sposób zapanować nad bałaganem? Jeżeli taki już jest styl naszej pracy, to chyba nic się nie da zrobić, a przenoszenie wszystkich informacji do komputera odniesie tylko taki skutek, że stworzymy sobie dodatkowy, elektroniczny bałagan. Chcąc tego uniknąć, powinniśmy używać programu typu PIM - Personal Information Manager.

PIM-y są dziś kategorią programów traktowaną bardzo poważnie. Świadczy o tym fakt, że trzy główne pakiety biurowe mają je w standardowym wyposażeniu.

Aplikacje tego rodzaju kładą duży nacisk - przynależąc do świata komputerów osobistych - właśnie na słowo "osobistyŢ. Dzięki nim łatwo zarządzamy czasem i informacjami (kontaktami).

Nieobca jest im też praca grupowa. PIM jest w stanie automatycznie sprawdzić grafiki poszczególnych osób, wyszukać odpowiadający wszystkim termin, wysłać pocztą elektroniczną zaproszenia. Tego rodzaju funkcje na pewno są nie do pogardzenia. Lotus Organizer 4.1 to wszystko potrafi.

Dysponuje również dobrymi mechanizmami dzielenia się danymi innego typu np. książką adresową. Jest w stanie przekazywać tego typu dane, umieszczając je na serwerze.Robi to w sposób klarowny i prosty.

Znalezienie właściwego PIM-u, który jest kompatybilny nie tylko z naszym sprzętem, ale przede wszystkim z nami samymi, to zadanie wymagające czasu. Najpierw należy przeanalizować własną filozofię pracy i na tej podstawie zawęzić poszukiwania do produktów, które funkcjonują podobnie jak my. Gorzej przedstawia się sytuacja, gdy przychodzi znaleźć PIM dla całego zespołu współpracowników. Aby spełniał on dobrze swoje zadanie, musi to być produkt, który przypadnie do gustu wszystkim.

Czy znajdziemy zatem doskonały program zarządzający informacją osobistą? Na pewno nic i nikt nie zastąpi naszej wewnętrznej dyscypliny i organizacji, ale z pewnością jest taki program, z którym będziemy się doskonale rozumieli i który przypomni nam w porę o wszystkich czekających sprawach... a jest nim Lotus Organizer 4.1.

Lotus Organizer cieszy się dużą popularnością. Używa go ponad 30 mln ludzi na całym świecie. Jego największą zaletą jest niewątpliwie przyjazny interfejs. Wyglądem przypomina papierowy notatnik z zakładkami. Wyposażono go w wiele przydatnych narzędzi, m.in. do organizacji pracy w grupie, które zadecydowały o tym, iż warto go polecić wszystkim.

Umożliwia szybkie zapisywanie danych w wygodnej postaci, pozwala tworzyć powiązania między osobami zapisanymi w bazie danych, zadaniami i innymi informacjami.

Sekcja Notepad daje możliwość zapisywania notatek o luźnym charakterze. Odpowiednie polecenie pozwala dokonywać konwersji i importu książek adresowych spod innych PIM-ów. Na opcje wydruku składają się liczne predefiniowane formaty oraz możliwość tworzenia własnych.

Lotus Organizer dobrze radzi sobie z wyświetlaniem terminarzy innych członków zespołu, ze znajdowaniem wolnych okienek w czasie pracy i rezerwowaniem zasobów. Niestety, nie można przypisać innemu użytkownikowi pełnych praw dostępu do swego terminarza, nie dając mu jednocześnie wglądu we własne zadania czy dane osobowe.

Dostęp do poczty elektronicznej odbywa się poprzez wywołanie innej aplikacji Lotus cc:Mail lub Notes.

Organizer nie jest programem idealnym (choć blisko mu do tego) na rynku PIM, jest jednak bardzo prosty do nauki i oferuje nie tylko rutynowe operacje. Przyda się w każdym biurze i domu. Szkoda tylko, że Lotus skończył spolszczanie swojego PIM-a na wersji 2.1.