Lotus Symphony 1.2

Stworzony przez IBM pakiet Lotus Symphony miał być w zamierzeniu bezpłatną alternatywą dla drogiego oprogramowania biurowego, nie tracąc przy tym na funkcjonalności. Jakość programu i rodzaj licencji na jakiej jest dystrybuowany sprawiła, że pierwsza wersja, sprzed niecałego roku, zyskała już rzeszę użytkowników na całym świecie.


Stworzony przez IBM pakiet Lotus Symphony miał być w zamierzeniu bezpłatną alternatywą dla drogiego oprogramowania biurowego, nie tracąc przy tym na funkcjonalności. Jakość programu i rodzaj licencji na jakiej jest dystrybuowany sprawiła, że pierwsza wersja, sprzed niecałego roku, zyskała już rzeszę użytkowników na całym świecie.

Lotus Symphony 1.2

Informacje:http://symphony.lotus.com Cena: bezpłatny

Program konkuruje przede wszystkim z aplikacjami OpenOffice, Microsoft Office czy Apple iWork. Pierwsze prace nad IBM Lotus Symphony rozpoczęły się już dwa lata temu, jednak oficjalna wersja została opublikowana dopiero wiosną 2008 roku. Czwartego listopada światło dzienne ujrzał Lotus Symphony oznaczony cyframi 1.2 - spodziewano się po nim przede wszystkim szybszego działania oraz poprawionej funkcjonalności zawartych w nim aplikacji.

Bazę dla Lotus Symphony stanowi, zaprojektowany w języku Java, IBM Lotus Expeditor połączony z silnikiem OpenOffice 1.1.4 (a więc starszym niż używany w OpenOffice). Obecnie mamy wersje dla systemu Windows oraz Linux (dostępne są paczki dla Ubuntu, SuSe, RedHat). Zgodnie z zapowiedziami twórców w najbliższym czasie należy się także spodziewać Lotus Symphony działającego w systemie Mac OS X - dostępna jest już nawet wersja testowa. Wieloplatformowość jest istotna dla firm, gdyż pozwala zachować wymienność dokumentów w heterogenicznych środowiskach biurowych pracujących w różnych systemach.

Co w pudełku

Lotus Symphony 1.2

Lotus Symphony 1.2

Lotus Symphony to tak naprawdę trzy programy. Documents to typowy procesor tekstu. Ma on wszystkie niezbędne w tego typu aplikacjach funkcje związane z edycją i formatowaniem danych. Documents pozwala także na dodawanie grafik, zaawansowanych tabel oraz zewnętrznych elementów, co czyni go tym bardziej podobnym do rozbudowanego, komercyjnego oprogramowania, jak choćby Microsoft Word. Ponadto aplikacja oferuje także funkcję korekty tekstu oraz możliwość wyeksportowania danych do formatu Adobe PDF.

Lotus Symphony Spreadsheet jest odpowiednikiem Microsoft Excel. Zarówno pod względem wykonania, jak i funkcjonalności, nie odbiega znacząco od płatnego konkurenta. Aplikacja pozwala na wykonanie setek różnego rodzaju obliczeń oraz na tworzenie zaawansowanych tabel z danymi i wykresami. Spreadsheet może także odczytywać dane z innych tego typu aplikacji, włączając w to wymienionego już Excela, ale nie w wersji 2007.

Trzecią aplikacją dostępną w pakiecie jest Lotus Symphony Presentations. Jak wskazuje sama nazwa, program służy do tworzenia multimedialnych prezentacji. Jej funkcjonalność także można porównać do tej jaką prezentują płatni konkurenci. Dzięki przejrzystemu interfejsowi oraz dużej ilości opcji użytkownik może łatwo stworzyć swoją własną prezentację, zarówno od początku, jak i korzystając z bazy gotowych wzorów. Ukończone dokumenty można eksportować zarówno do formatu PDF, jak i HTML.

Co nowego

Najnowsza wersja cechuje się przede wszystkim poprawą funkcjonalności. Pierwszą zmianą jaką zauważą użytkownicy będzie zapewne ikonka na pasku obszaru powiadomień, z której w wygodny sposób można uruchomić wybraną aplikację. Dodano także możliwość tworzenia hiperłączy do dokumentów lokalnych pochodzących ze wszystkich trzech programów wchodzących w skład Symphony.

Usprawniono także dostępność stworzonych plików PDF, poprzez wprowadzenie strukturalnych tagów i atrybutów, a także poprawiono działanie niektórych opcji formatowania tekstu. Wzbogacone zostało wsparcie dla tekstów dwukierunkowych w arkuszu kalkulacyjnym, co oczywiście obchodzi bardziej użytkowników arabskiego czy hebrajskiego, natomiast użyteczny dla wszystkich usprawnieniem jest znaczące rozbudowanie kreatora do tworzenia tabel przestawnych w arkuszu - funkcji decydującej o elastyczności prezentacji wielowymiarowych danych.

Lotus Symphony 1.2 to także przyspieszenie działania aplikacji. Znacząco poprawiono czas ładowania plików arkusza kalkulacyjnego w formatach .ods i .xml oraz zapisu tego pierwszego, co było pietą achillesową poprzedniej wersji. Przyspieszono także tworzenie stron w module Presentations.

Do ważniejszych zmian zaliczyć można także wprowadzenie opcji wyboru języka w ustawieniach regionalnych. Ponadto w programie naprawiono liczne drobne usterki zauważone przez użytkowników Lotus Symphony i opisane na oficjalnym forum programu - ich lista jest długa i dotyczy wszystkich modułów programu.

Lotus Symphony jest od początku swojego istnienia programem całkowicie darmowym, a co istotne, sukcesywnie aktualizowanym. Prócz dużej funkcjonalności i ciągłego wsparcia technicznego za dużą zaletę aplikacji uznaje się także bardziej atrakcyjny wygląd niż w wypadku konkurencyjnego OpenOffice. Kolejną istotną cechą, tym razem z punktu widzenia polskiego użytkownika, jest możliwość ściągnięcia rodzimej wersji językowej. Zastanawia natomiast, czy i kiedy Lotus zdecyduje się na wprowadzenie w silnika OpenOffice 2.0.

Plusy:

  • bezpłatny
  • polska wersja
  • zewnętrzne wtyczki

Minusy:

  • starszy silnik OpenOffice
  • brak obsługi MS Office 2007

Podsumowanie: Godna uwagi alternatywa innych pakietów biurowych dostępnych na rynku.