Lotus: plany w zakresie bezpłatnej wersji oprogramowania biurowego

IBM Lotus ma udostępnić kolejną wersję bezpłatnego oprogramowania biurowego Symphony, o nazwie kodowej Vienna, przed końcem czerwca br., a następnie jeszcze dwie kolejne wersje, zawierające nowe mechanizmy i ulepszenia, do marca 2011r.

Wersja beta Vienna ma być udostępniona w tym tygodniu podczas konferencji Lotusphere. W ciągu dwunastu miesięcy IBM Lotus udostępni dwie nowe wersje pod nazwami kodowymi Amsterdam i Berlin.

Vienna opiera się na kodzie bazowym OpenOffice.org 3.x i ma obsługiwać także Open Document Format 1.2, obiekty OLE i makro VBA.

Zobacz również:

  • Recenzja: Tenda Nova MW12 - wydajny router, który łatwo zamienisz w system Mesh Wi-Fi

Ponadto Lotus ma zapewnić w tej wersji dodatek w postaci instalatora dla Notes, rozszerzone mechanizmy importu w Symphony for Office 2007 oraz bogatsze API Lotus Script. Vienna nadal zapewniać będzie także wsparcie dla formatu .DOCX, który jest istotą sporu patentowego pomiędzy Microsoftem i kanadyjska firma i4i.

Vienna, której wersja finalna oficjalnie będzie nosić nazwę Symphony 2.0, będzie także wykorzystywać zagnieżdżone tabele w aplikacji Dokuments i zwiększoną do 1024 maksymalną liczbę kolumn dozwolonych w programie Spreadsheet oraz wsparcie audio/wideo w aplikacji Presentation. Te trzy aplikacje tworzą zestaw Symphony, który Lotus uważa za tanią alternatywę Microsoft Office i Google Docs.

Po edycji Vienna, Lotus zamierza udostępnić kolejne uaktualnienie pod nazwą kodową Amsterdam do końca września br. To uaktualnienie zawierać będzie udoskonaloną obsługę makro VBA i Office 2007 oraz filtry dokumentów dla formatu plików HTML. Wydanie ma mieć także ulepszone API dla prezentacji dokumentów, szablony dla zawartości biznesowej i centralnie zarządzanie, koncentrujące się na politykach i wdrażaniu.

W pierwszej połowie przyszłego roku Lotus Planuje kolejne uaktualnienie zestawu Symphony z dalszym ulepszeniem w zakresie makro VB, ulepszonymi połączeniami z innym oprogramowaniem Lotus, takim jak Foundations i Connections, a także kolejne poszerzenie zbioru API.