Loty międzygwiezdne za sto lat?

Dwie amerykańskie agencje rządowe chcą, by ludzie latali w podróże międzygwiezdne i ustalają termin realizacji tego zamierzenia na 100 lat. NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) i DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych) zapraszają do współpracy osoby, które mają jakieś pomysły mogące urzeczywistnić te ambitne plany.

Na razie pierwszym krokiem w długoterminowym programie było spotkanie pisarzy science fiction, fizyków, biologów i nauczycieli, którzy dyskutowali na temat tego, dlaczego człowiek powinien polecieć do odległych systemów gwiezdnych. Rozważano też fizykę takiej podróży i dobór właściwego kandydata do jej odbycia.

David Neyland z DARPA mówi, że agencje rządowe chcą pobudzać wyobraźnię osób, które nie będą uczestniczyć w badaniach i rozwoju, ale mogą przydać się w inny sposób. Do pomocy w projekcie zachęcał także podczas wczorajszej konferencji prasowej, na której dodał również, że wypracowane w trakcie badań technologie będą wielką korzyścią dla amerykańskiego wojska oraz całego społeczeństwa.

Zobacz również:

  • NASA przekazała 415 mln dolarów na rozwój komercyjnych stacji kosmicznych

Neyland mówi, że w efekcie projektowania nowego statku kosmicznego powstaną wynalazki związane z zapotrzebowaniem na energię, produkcją żywności, oraz wody i tlenu w przestrzeni kosmicznej. Wiele z nich powinno zaradzić także problemom na Ziemi. Może więc stymulacja ludzkiej wyobraźni i chęć odbywania lotów kosmicznych spowoduje, że poprawi się jakość życia na ziemi.

Naukowcy skupią się także na zagadnieniach takich jak manipulacja czasem i przestrzenią, nawigacja przy prędkości zbliżonej do prędkości światła, międzygwiezdna komunikacja, religijne znaczenie odnalezienia życia na innych planetach, tworzenie placówek medycznych w przestrzeni kosmicznej i dobór przedmiotów jakie należy zabrać na statek kosmiczny.

DARPA i NASA podejmują się ambitnego planu. Dążenie do rozwoju jest jak najbardziej godne pochwały, a twórczość z gatunku science fiction pobudza wyobraźnie, jednak wydaje się, że określenie terminu na 100 lat ma jedynie wydźwięk symboliczny i pobudzać wyobraźnię.