Lovgate - nowa mutacja

W Sieci pojawiła się kolejna, nie mniej groźna od poprzednich, mutacja robaka Lovgate. Nowy insekt oznaczony jest symbolem J - potrafi m.in. rozprzestrzeniać się za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz w sieciach lokalnych i P2P. Umożliwia także hakerowi uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do zainfekowanego komputera.

Lovgate.J zwykle pojawia się w komputerze w postaci załącznika do e-maila opatrzonego jednym z poniższych tytułów:

Reply to this!

Let's Laugh

Last Update

for you

Great

Help

Attached one Gift for u..

Hi Dear

See the attachement.

Załącznik będzie nosił nazwę: About_Me.txt.pif, driver.exe, Doom3 Preview!!!.exe, enjoy.exe, YOU_are_FAT!.TXT.pif, Source.exe, Interesting.exe, README.TXT.pif lub images.pif. Po jego uruchomieniu robak kopiuje się na dysk (m.in. do folderów udostępnionych użytkownikom programów P2P) i zaczyna wysyłać swoje kopie do wszystkich adresatów, których adresy znajdzie w plikach o rozszerzeniach .html. Dodatkowo Lovgate.J będzie automatycznie odpowiadał na wszystkie otrzymane przez użytkownika wiadomości - dołączając do e-maila swoją kopię.

Później robak usiłuje wyłączyć zainstalowane na zarażonym komputerze oprogramowanie antywirusowe, po czym otwiera kilka portów - w ten sposób umożliwia hakerowi uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemu.

Aby usunąć Lovgate.J, należy zaopatrzyć się w najnowsze uaktualnienia do programu antywirusowego i przeprowadzić kompleksowe skanowanie systemu. Jeśli aplikacja wykryje kopie robaka, należy je skasować.


Zobacz również