Lovgate powraca

W Internecie pojawiła się nowa mutacja groźnego robaka Lovgate - oznaczona litera L. "Insekt" rozprzestrzenia się za pośrednictwem poczty elektronicznej - po zainfekowaniu komputera umożliwia hakerowi przejęcie pełnej kontroli nad systemem.

Lovgate.L pojawia się zwykle w komputerze w postaci załącznika do e-maila o losowo wygenerowanym tytule. Po uruchomieniu załączonego do wiadomości pliku robak kopiuje się na dysk i zaczyna wysłać swoje kopie za pośrednictwem programu pocztowego ("insekt" automatycznie odpowiada na wszystkie nadchodzące e-maile, załączając do odpowiedzi swoją kopię). Lovgate.L usiłuje również "zarażać" pliki z rozszerzeniem .exe, kopiować się w sieci lokalnej oraz wyłączać oprogramowanie zabezpieczające (programy antywirusowe oraz firewalle). Robak umożliwia też hakerowi uzyskanie pełnego, nieautoryzowanego dostępu do systemu.

Aby go usunąć, należy zainstalować najnowsze uaktualnienia do programu antywirusowego i przeprowadzić kompleksowe skanowanie systemu. Jeśli aplikacja wykryje kopie Lovgate.L, należy je skasować.