"Lubię to!" nielegalne? Ważą się losy popularnego przycisku

Sąd okręgowy w Los Angeles nakazał usunięcie przycisku "Lubię to!" z Facebooka uznając, że serwis złamał prawo stanu Kalifornia. Chodzi o zakaz stosowania wizerunku małoletnich w reklamach produktów bez zgody rodziców.

Sąd okręgowy w Los Angeles zdecydował, że kontrowersyjny przycisk "Lubię to!" powinien zniknąć z Facebooka.

Polecamy:

Zobacz też:

Uwaga! Poniższy artykuł to żart prima-aprilisowy redakcji idg.pl. Mamy nadzieję, że (nie) daliście się nabrać. Zachęcamy do klikania w "Lubię to!" na Facebooku :)

W złożonej do sądu skardze można wyczytać, że Facebook angażuje ludzi w reklamy produktów i usług poprzez przycisk "Lubię to!".

Zobacz również:

  • Facebook - jak usunąć konto?
  • Twitter się sypie. Musk wystraszył pracowników

Kiedy internauci klikają w przycisk "Lubię to!", ich znajomi otrzymują reklamę, polecaną przez konkretną osobę ze zdjęciem. "Wynik tych działań to zwiększenie reklamy produktów z wykorzystaniem wizerunku użytkowników" - wyczytaliśmy w akcie oskarżenia.

Pozew został złożony w imieniu małoletnich Johna Frisby i Rachel Carson. Ich rodzice twierdzili, że Facebook wykorzystał wizerunek dzieci bez ich zgody, co jest niezgodne z prawem stanu Kalifornia. Sąd okręgowy uznał te roszczenia i nakazał Facebookowi usunięcie przycisku ze strony.

Swoje wątpliwości w tej sprawie wyraził już Sekretarz Handlu USA - Gary Locke, który przyznał, że podobne prawo obowiązuje w większości amerykańskich stanów. Pozostawienie "Lubię to!" na Facebooku może doprowadzić do zamknięcia serwisu w całych Stanach Zjednoczonych.

Kalifornijski wyrok nie jest prawomocny. Adwokat Facebooka, Suzanne Reed zapowiedziała już apelację w tej sprawie.

Przypomnijmy, że podobna rozprawa miała już miejsce w stanie Kalifornia. Dwa lata temu kalifornijski sąd odrzucił niemal identyczny pozew, w którym rodzice domagali się zadośćuczynienia za wykorzystanie imion i nazwisk oraz zdjęć dzieci bez ich zgody.

Pisaliśmy w tym tygodniu o pojawieniu się przycisku "Fajne!" w Naszej Klasie, a także nowej funkcji Google +1. Czy po dzisiejszym werdykcie wszystkie trzy usługi zostaną zamknięte?

Aktualizacja: 01 kwietnia 2011 23:05

Uwaga! Prima aprilis :)