Lubisz oglądać filmy na smartfonie? Quibi to serwis streamingowy dla Ciebie

Cechą charakterystyczną Quibi jest możliwość wyświetlania filmów w pionie i poziomie ze zmiana orientacji w locie.

Większość produkcji telewizyjnych produkowanych jest w formacie krajobrazowym. Rozwiązanie to jest wygodne, gdy oglądamy film na telewizorze lub monitorze komputera, ale telefony komórkowe domyślnie wyświetlają swój interfejs w pionie. Wykorzysta to nowa usługa Quibi, która oferuje wysokiej jakości materiały wideo, które można oglądać zarówno w pionie, jak i poziomie z możliwością przełączania w locie bez przerwy w odtwarzaniu.

Lubisz oglądać filmy na smartfonie? Quibi to serwis streamingowy dla Ciebie

Źródło: androidpolice.com

Usługa została wprowadzona przez Jefferey'a Katzenberg'a, który pracował wcześniej dla Disney'a, HP oraz eBay'a.

Quibi zostało zaprezentowane podczas trwających obecnie targów Consumer Electronics Show 2020, a serwis powinien rozpocząć swoją działalność 6 kwietnia 2020 roku. Rozwiązanie ma dostarczyć treści nagrane tak, aby możliwe było ich odtwarzanie w pionie i w poziomie w zależności od preferencji użytkownika. Twórcy podkreślali również, że oglądanie danej sceny w pionie oraz w poziomie dostarcza zupełnie innych wrażeń i skupia się na odmiennych elementach kadru.

Cześć filmu nagranego w poziomie podczas odtwarzania w pionie pobierana jest w niższej rozdzielczości, co pozwala zoptymalizować zużycie danych pakietowych. Finalnie usługa Quibi ma pobierać około 20 procent więcej od innych serwisów strumieniowych takich, jak Netflix.

W chwili obecnej nie wiadomo dokładnie na jakiej zasadzie działać będzie system strumieniowania plików z Quibi. Wiadome jest, że jakość będzie znacznie wyższa, niż w przypadku TikTok. Niektóre produkcje nakręcone specjalnie z myślą o Quibi wykorzystywać będą możliwość zmiany orientacji w locie. Klasyczne produkcje wyświetlane będą z ucięciem części kadru.

Quibi dostępne będzie jedynie w formie comiesięcznej subskrypcji. W przypadku wyboru usługi z okazjonalnymi reklamami zapłacimy 5 dolarów miesięcznie. Wersja premium bez reklam została wyceniona na 8 dolarów miesięcznie. Quibi dostępne będzie jedynie na smartfony.

Źródło: androidpolice.com, theverge.com