Lublin: policyjne działania przeciwko przerabiającym konsole

Policjanci z wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie przeprowadzili akcję skierowaną przeciwko osobom zajmującym się przerabianiem konsol do gier.

Policjanci z wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie monitorowali przez jakiś czas różne serwisy (takie jak witryny ogłoszeniowe i portale aukcyjne), na których zamieszczane były oferty dotyczące przerabiania konsol. Po ustaleniu adresów osób/firm zajmujących się tym procederem funkcjonariusze z KWP wspierani przez policjantów z Kraśnika, Chełma, Ryk i Lublina przeprowadzili akcję (w sumie przeszukano dwie firmy oraz trzy prywatne mieszkania), w wyniku której zabezpieczyli m.in. 27 przerobionych konsol do gier (ich wartość oszacowana została wstępnie na ok. 30 tys. zł), 246 płyt z nielegalnymi kopiami systemów operacyjnych, aplikacji użytkowych oraz gier, 7 twardych dysków, 5 komputerów, komponenty elektroniczne i oprogramowanie do przeróbek konsol, dokumentację księgową podmiotów gospodarczych, 2 karty SD oraz pamięć typu Flash.

Warto dodać, że w policyjnych działaniach brali udział także pracownicy jednej z firm zajmujących się zabezpieczeniami elektronicznych nośników informacji, natomiast podejrzanym osobom, które "swoją działalnością naruszyły przepisy kodeksu karnego oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych" grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Obecnie trwa szacowanie strat, jakie w wyniku przestępczej działalności poniosły firmy, producenci i dystrybutorzy oryginalnych gier