Lublin: włamująca się na internetowe konta bankowe grupa przestępcza rozbita

Międzynarodowa grupa przestępcza wykorzystująca wirusy i strony phishingowe do włamań na internetowe konta bankowe została rozbita.

W efekcie owocnej współpracy policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej udało się rozbić międzynarodową grupę przestępczą, która działała od co najmniej 2012 roku. Jej działalność polegała na włamywaniu się na internetowe konta bankowe przy wykorzystaniu wirusa o nazwie TINBA i stron phishingowych. Celem ataku byli mieszkańcy nie tylko Polski ale także m.in. Niemiec, Czech i Austrii.

Organizacja w swojej strukturze zawierała co najmniej 11 poziomów, to jest m.in. „hakerów” dokonujących włamań, „polskich mózgów” trudniących się organizowaniem sieci osób operujących niemal w całej Europie przeznaczonych do dokonywania transferów pieniędzy pochodzących z phishingu, „księgowych” – dysponujących dostępem do aktualnych baz elektronicznych, zawierających informacje o okradanych rachunkach, „łowców mułów” – wykonujących instrukcje przekazywane przez „mózgi” lub księgowych co do tego kiedy, w jakim banku i w jakim kraju należy założyć rachunek bankowy, „mułów” o różnym poziomie świadomości werbowanych w Polsce, na Łotwie oraz na Ukrainie, „egzekutorów’ odpowiedzialnych za „siłowe” odzyskiwanie przywłaszczonych przez muły pieniędzy i zachowywanie dyscypliny w obrębie grupy. - czytamy na stronie policji.

Policja szacuje, że suma strat wynikająca z kradzieży pieniędzy z kont bankowych to ponad 94 mln zł. Do tej pory odzyskano mienie o wartości ponad 57 mln. zł. Obecnie w areszcie przebywa 50 osób (w tym trzech Polaków będących przywódcami grupy), natomiast wobec kolejnych podejrzanych zastosowano dozory, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju.