Ludzie czekali 24 godziny przed sklepem, aby dostać RTX 3080 Ti

Zazwyczaj takie sceny widzieliśmy z okazji premiery nowego iPhona czy innego sprzętu Apple. Cóż, producent z Cupertino zaczyna mieć poważną konkurencję na tym polu.

W dawnych latach takie sceny mieliśmy w Polsce, gdy ludzie od rana stawali w kolejce za mięsem. Obecnie podobne widzimy, gdy w sieciówkach "rzucą" takie np. lody Ekipa czy kroksy. Zdjęcia w tym tekście zostały zrobione w Los Angeles, gdzie przed sklepem Best Buy na 24 godziny przed premierą RTX 3080 Ti zaczęła gromadzić się kolejka ludzi, chcących nabyć nową kartę Nvidia.

Ludzie czekali 24 godziny przed sklepem, aby dostać RTX 3080 Ti

Jedną z tych osób był Edward Arciga, który powiedział dziennikarzowi PC Mag: "Czasem trzeba się poświęcić". W jego przypadku polegało to na spędzeniu chłodnej nocy przed sklepem. Przespał ją na składanym krzesełku. Nie był sam - inni również korzystali z takich udogodnień, a co ciekawe - na poniższym zdjęciu jedna osoba ma krótkie spodenki. Czekający okrywali się kocami i rozgrzewali ciepłymi napojami. A co ich skłoniło do takiego wyczekiwania?

Ludzie czekali 24 godziny przed sklepem, aby dostać RTX 3080 Ti

Przede wszystkim fakt, że przy poprzedniej premierze kart graficznych Nvidia, sieć Best Buy prowadziła sprzedaż wyłącznie online. Z kolei przy RTX 3080 Ti wariant Founders Edition trafił wyłącznie do sklepów stacjonarnych. Ma to zapobiec wykupywaniu kart przez "górników", a co za tym idzie - ich brakowi. Arciga próbował kupić kartę online przez kilka miesięcy - bez powodzenia. Pod sklep przyjechał w środę o godzinie 9:22, dokładnie na 24 godziny przed premierą RTX-ów. Był pierwszy. Ale już o 15:30 czekały wraz z nim... 64 osoby.

Niestety, czekający nie wiedzieli, że w sklepie będą dostępne dokładnie... 64 karty, a gdy ta informacja rozeszła się - zdradził to jeden z pracowników sklepu - co bardziej rzutcy wpadli na pomysł... sprzedania swojego miejsca w kolejce. Za pozycję na przedzie (w grupie mającej największe szanse na zakup) trzeba było zapłacić... 2500 dolarów, czyli ponad 9 tys. złotych. A karta miała mieć cenę 1199 dolarów. Arciga nie sprzedał swojego miejsca - karta RTX 3080 Ti jest mu potrzebna do grania Call of Duty: Warzone.

Ludzie czekali 24 godziny przed sklepem, aby dostać RTX 3080 Ti

O godzinie 7 rano w czwartek kolejka liczyła ponad 200 osób. Co ciekawe - wiele z nich zdawało sobie sprawę, że nie ma szans na zakup. Po co więc stali? Ogólnie działała tu zasada: "a może jednak się uda"? Jak okazało się po otwarciu sklepu, większości jednak się nie udało.

A co ciekawe - te 64 karty nie były zapasem w jednym tylko sklepie sieci, ale całym zapasem dla Los Angeles - miasta, które liczy sobie ponad 4 mln mieszkańców. Dlatego osoby, którym udało się zakupić RTX 3080 Ti były pod sklepem nagabywane o odsprzedanie karty graficznej - propozycje sięgały ponad 2000 dolarów.

Tekst i zdjęcia; PC Mag