Ludzie używający pseudonimów piszą lepsze komentarze?

Disqus to platforma służąca do zamieszczania komentarzy, z której korzysta wiele stron internetowych. Firma ta przeprowadziła badania wykorzystując pół miliarda komentarzy swoich użytkowników i oceniła, że najczęściej komentują osoby przedstawiające się pseudonimami, a ich wpisy są najlepiej oceniane przez czytających.

Najczęściej komentują osoby z pseudonimami

Dane wykorzystane w badaniach pochodzą ze stron, które używają platformy Disqus. 61 proc. wszystkich komentarzy zostało dodanych przez osoby podpisujące się pseudonimami, 35 proc. stanowiły wpisy anonimowe, a 4 proc. komentarze osób identyfikujących się prawdziwą tożsamością za pomocą Facebooka.

Okazało się również, że średnia aktywność osób podpisujących się pseudonimami była najwyższa - najczęściej zabierały one głos. Ich aktywność była 6,5 razy wyższa od średniej anonimowych komentatorów oraz 4,7 razy wyższa od średniej aktywności tych, którzy wypowiadali się używając swojego prawdziwego imienia i nazwiska.

Badania pokazały też, że najlepiej oceniane są właśnie komentarze osób używających pseudonimów. Zostało to zobrazowane na poniżej zamieszczony wykresie.

Ocena jakości komentarzy według grup komentatorów

Ocena jakości komentarzy według grup komentatorów

Firma Disqus podkreśla jednak, że jej badania nie były przeprowadzone zgodnie ze ścisłymi zasadami naukowymi, a co za tym idzie wyniki mogą odbiegać od stanu faktycznego. Należy też zauważyć, że są one korzystne dla platformy Disqus rywalizującej z Facebookiem, który też może być wykorzystywany jako platforma do zamieszczania komentarzy przez strony internetowe. A wy jak to skomentujecie?