Ludzki mózg według superkomputera

Koncern IBM w porozumieniu ze szwajcarskim instytutem badawczym E´cole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) rozpocznie prace nad stworzeniem trójwymiarowego modelu ludzkiego mózgu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby projekt o nazwie Blue Brain Project nie opierał się na danych zgromadzonych w wyniku 10 lat badań laboratoryjnych, a model końcowy mózgu nie miał odzwierciedlać pracy mózgu... na poziomie molekularnym.

Do stworzenia modelu mózgu i przeprowadzenia symulacji zostanie wykorzystany system IBM BlueGene/L, zdolny do wykonania 22,8 biliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

"Modelowanie mózgu na poziomie komórek to ogromne przedsięwzięcie - pod uwagę trzeba wziąć setki tysięcy różnych parametrów", mówi Henry Markram, założyciel Instytutu Badań nad Mózgiem i Umysłem przy EPFL, a jednocześnie szef projektu. Wyniki badań laboratoryjnych, jakie Markram wraz z zespołem zgromadził w ciągu ostatnich 10 lat, zostaną przez komputer użyte do opracowania modelu kory nowej (neocortex) mózgu. Celem pracy nad stworzeniem takiego modelu jest ułatwienie naukowcom zgłębienia tajników zachodzących w mózgu procesów, których nie można śledzić w laboratorium. Można będzie np. odtwarzać symulacje procesów i obserwować zmiany w pracy "mózgu".

W ostatnim, 25. notowaniu Top500 najszybszych komputerów świata, pierwszą pozycję zajmuje niezmiennie maszyna BlueGene/L (136,8 teraflopa). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się jeszcze 5 maszyn wyprodukowanych przez IBM, z czego 4 to systemy BlueGene, a jedna to klaster oparty na procesorach PowerPC. Zajmują one 2., 5., 6., 8., i 9. pozycję w rankingu.


Zobacz również