Ludzkie błędy są najgroźniejsze

Błędy w działaniach ludzi, a nie programów, najczęściej umożliwiają włamania do systemów informatycznych - wynika z raportu opublikowanego przez Computing Technology Industry Association (CompTIA).

Główny wniosek, wynikający z raportu "Committing to Security: A CompTIA Analysis of IT Security and the Workforce" jest taki, że władze firm bardziej niż na ciągłym wdrażaniu nowych technologii powinny skupić się na szkoleniu pracowników - bo to ich błędy są wciąż najczęstszą przyczyną problemów z bezpieczeństwem sieci.

W 63% wszystkich problemów z bezpieczeństwem sieci korporacyjnych, zbadanych przez CompTIA główną przyczyna był błąd człowieka - dla porównania, błędy oprogramowania przyczyniły się jedynie do 8% procent problemów. Co więcej, jak zauważył Brian McCarthy, szef Computing Technology Industry Association, w większości badanych firm nigdy nie przeprowadzano szkoleń dotyczących "bezpiecznego" korzystania z komputerów.

"Problem nie leży w technoogii - problemem są najczęściej ludzie. Oczywiście, oprogramowanie jest odgrywa krytyczną rolę, jednak tylko pod warunkiem, że korzystają z niego odpowiednio przygotowani pracownicy" - wyjaśnia McCarthy.


Zobacz również