Ludzkie oblicze płyty


W tej kategorii oprogramowania decyzja o ewentualnym zakupie jest w pewnej mierze podyktowana dwiema okolicznościami. Z jednej strony jest to ocena narzędzi do authoringu zawartych w wideoedytorach - jeśli są one niewystarczające, trzeba rozważyć zakupienie oddzielnego programu. Z drugiej strony, w naturalny sposób posiadany wideo-edytor wpływa na wybór zewnętrznego programu authoringowego - użytkownik Magix video deLuxe na pewno chętniej sięgnie po Movies to CD & DVD (choćby ze względu na obsługę macierzystego formatu wideo Magixa), zaś posiadacz wideo-edytorów Roxio, Cyberlinka i Uleada po odpowiednie aplikacje authoringowe tych firm. Sonic myDVD Video Suite jest połączeniem prostego wideoedytora (ShowBiz) i narzędzia authoringowego. W cenie 99 dolarów otrzymujemy dwa programy.

Roxio Easy CD&DVD Creator 6

Ludzkie oblicze płyty

Roxio Easy CD&DVD Creator 6

Program Roxio jest wart zainteresowania dlatego, że to jeden z najlepszych w swojej klasie, jak również zawiera wiele dodatkowych programów do obsługi dźwięku, grafiki czy nagrywania i kopiowania płyt - pod tym względem jest opłacalnym narzędziem. Co istotne, poza klasycznymi formatami obsługuje też filmy z płyt Video CD i DVD, pozwala umieszczać ich fragmenty we własnych produkcjach.

Specyficznie skonstruowany interfejs daje łatwy ogląd struktury menu, łącznie z zagnieżdżonymi podmenu, a rzadko spotykana jest możliwość umieszczenia na płycie specjalnego filmowego intro, wyświetlanego przed pojawieniem się właściwego menu.

Z niedostatków należy wskazać przede wszystkim brak opisów zdjęć oraz regulowania głośności podkładu dźwiękowego w poszczególnych pokazach slajdów, a także wyboru ciągłego wyświetlania kolejnych prezentacji bez powrotu do menu głównego.

Ulead DVD MovieFactory 2.0

Ludzkie oblicze płyty

Ulead DVD Movie Factory 2.0

Program o imponującej prostocie i łatwości obsługi - podobnie zresztą, jak jego "brat" z Ulead Systems, DVD Pictureshow. Jest dostarczany (wersja komercyjna) razem z zarządcą grafiki i kreatorem projektów graficznych - Ulead Photo Express.

Podobnie jak program Roxio, DVD MovieFactory obsługuje formaty filmowe z płyt Video CD i DVD. Dziwne jednak, że nie dostrzega formatu Windows Media Video.

Niestety, program zawiera parę ewidentnych usterek, jak brak obsługi Audio CD, narracji nagrywanej do fotografii, przejść między slajdami czy regulacji głośności podkładu muzycznego w pokazie slajdów. Co ciekawe, większość tych funkcji ma właśnie PictureShow. Jeśli więc użytkownik nagrywa głównie obrazy, powinien sięgnąć właśnie po ten drugi program. MovieFactory na pewno lepiej obsługuje jednak wideo. Do obu narzędzi można pobrać z witryny Ulead dodatkowe szablony menu.

Magix Movies to CD & DVD 1.02

Ludzkie oblicze płyty

Magix Movies to CD & DVD 1.02

Ta solidnie zbudowana aplikacja będzie od razu wygodna dla użytkownika Magix video deLuxe, ze względu na interfejs i niektóre narzędzia. Jako jeden z niewielu programów authoringowych jest po trosze wideoedytorem, gdyż zawiera widoki serii ujęć i osi czasu oraz elementarne narzędzia do obróbki materiału wideo. W gruncie rzeczy użytkownik o niewielkich potrzebach mógłby się nawet ograniczyć do pracy bez użycia programu do edycji wideo - na pewno w większym stopniu niż w przypadku programu Ulead.

Jak na program należący do czołówki w swojej klasie, Movies to CD & DVD ma zaskakujące usterki. Jedną z nich jest brak kontroli nad objętością płyty w trakcie komponowania zawartości, zaś inną - brak wyboru między odtwarzaniem ciągłym i odtwarzaniem z powracaniem do menu głównego. Nie ma też narzędzi do tworzenia naklejek na płytę i okładek na pudełko.

Sonic myDVD Video Suite 4.0

Ludzkie oblicze płyty

Sonic myDVD Video Suite 4.0

Program firmy Sonic jest o tyle nietypowy, że to kompletne narzędzie do produkcji wideo i nagrywania płyt. We współpracy z firmą Arcsoft dostarczany jest nie tylko znany na rynku program authoringowy, ale i prosty w obsłudze wideoedytor ShowBiz, co zwiększa jego opłacalność.

MyDVD zawiera standardowy zestaw narzędzi do tworzenia menu, jednak jego największą wadą jest nieobecność formatu Super Video CD oraz mini-DVD. Polski użytkownik będzie miał także kłopoty z polskimi literami, gdyż aplikacja nie dostrzega problemu strony kodowej. Jako jedno z dwóch narzędzi w teście (obok DVD Complete) program potrafi generować zarówno ruchomy obraz tła, jak i, co ważniejsze, ruchome obrazy w miniaturach ilustrujących rozdziały w menu. Bez wątpienia autorzy MyDVD potrafili też uprościć projektowanie menu, korzystnie wyróżniające się na tle wielu dość skomplikowanych programów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: