Ludzkość przeciw ociepleniu

Niemal dwie trzecie światowej populacji uważa, że należy podjąć natychmiast działania, które powstrzymają światowe ocieplenie klimatu - pokazuje badanie przeprowadzone dla BBC World Service.

Spośród ankietowanych 22 tys. osób z 21 krajów, 65% stwierdziło, że istnieje potrzeba podjęcia poważnych kroków i to bardzo szybko. Tę opinię najgoręcej podzielali Hiszpanie - 91%, zaś najchłodniej została przyjęta w Indiach - 37%.

W USA, które są największym producentem zmieniających klimat gazów, 59% ankietowanych nawoływało do bezzwłocznych działań, zaś w Chinach, które również w dużym stopniu przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego odsetek ten wyniósł 70%.

Dziewięciu na dziesięciu uczestników badania uważa, że trzeba podjąć działania związane ze zmianą klimatu na Ziemi, a 79% zdaje sobie sprawę, że do tych zmian przyczyniają się działania ludzi. Aż 73% uważa, że kraje rozwijające się powinny ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w zamian za pomoc finansową i technologiczną krajów rozwiniętych.

Wiedza na temat ocieplania się klimatu różni się w poszczególnych krajach. Wiadomości o tym zjawisku posiada 62% Francuzów i tylko 5% Rosjan.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie BBC World Service przez Programme on International Policy Attitudes.