Luka w Netscapie

Firmy Microsoft i Netscape Communications toczą spór o odpowiedzialność za lukę w systemie bezpieczeństwa przeglądarki internetowej Netscape.

Przeglądarka Netscape Communicator wykorzystuje JavaScript oparty na technologii Microsoftu. JavaScript umożliwia autorom serwisów online tworzenie interaktywnych witryn sieciowych. Jednak skrypt wykorzystany w Netscape Communicator jest "nieodporny" na potencjalne ataki hakerów.

Według przedstawicieli Microsoftu, ochrona skryptów w Netscape Communicator należy do firmy Netscape, bez względu na źródło ich pochodzenia. Jednak niektórzy analitycy uważają, że Microsoft powinien sam naprawić błąd, bowiem to Microsoft stworzył architekturę, która umożliwiła wystąpienie luki w systemie zabezpieczeń.

Microsoft jest jednak zdania, że to Netscape powinien być odpowiedzialny za ochronę skryptu przed atakiem, bowiem podstawowym problemem jest fakt, że Netscape Communicator wykorzystuje potężny skrypt na lokalnych komputerach użytkowników, na których można go uruchomić poprzez każdą stronę WWW.


Zobacz również