Luka w chipsecie Intel Sandy Bridge

Intel wstrzymał dostawy chipsetu stosowanego w procesorach Core nowej generacji, opartych na architekturze Sandy Bridge.

Sam procesor (druga generacja CPU Intel Core i5 i Intel Core i7) działa bez zarzutu - problemem jest wada konstrukcyjna chipsetu pomocniczego Cougar Point (układy H67 i P67), mogąca wpływać negatywnie na zachowanie komputera.

Układ przeszedł wstępne badania techniczne i testy jakości, zarówno wewnętrzne, jak i przeprowadzone przez producentów sprzętu. Problem zidentyfikowano dopiero niedawno, na etapie rozszerzonych testów.

Zobacz również:

  • Najlepsze oferty na procesory. Podpowiadamy, gdzie kupić najtaniej [07-04-2023]

Chipset Cougar Point wyposażony jest w cztery porty 3 Gb/s i dwa 6 Gb/s. Jak wyjaśnił producent, porty SATA w obrębie chipsetu mogą w miarę upływu czasu ulegać uszkodzeniom, czego konsekwencją może być niewłaściwe funkcjonowanie wykorzystujących ten interfejs urządzeń, np. dysków twardych i czytników DVD.

Problem polega na tym, że tranzystor odpowiedzialny za komunikację 3 Gb/s wyposażony jest w zbyt cienką bramkę izolacyjną, co może prowadzić do wyższych niż przewidziane, wartości prądu upływu. W zależności od fizycznych właściwości tranzystora prąd upływu może zwiększać się z czasem.

Chipset znalazł zastosowanie w niektórych konfiguracjach komputerów, opartych na czterordzeniowych procesorach Core i5/i7. Mało prawdopodobne, by nowo nabyty komputer sprawiał tego typu problemy - zapewnił Steve Smith, jeden z wiceprezesów Intela.

Koncern kontynuuje sprzedaż procesorów Sandy Bridge, jednakże chipsety serii 6 zostały na razie wstrzymane. Producent poinformował, że błąd konstrukcyjny w układzie Cougar Point został już wyeliminowany i ruszyła produkcja poprawionych chipsetów. Ich dystrybucja ma rozpocząć się pod koniec lutego. Z pewnością wpłynie to niekorzystnie to na wyniki finansowe Intela - szacuje się, że przychody firmy mogą z tego powodu spaść w pierwszym kwartale 2011 r. nawet o 300 mln dolarów.

Premiera najnowszych procesorów Intela - SandyBridge - miała miejsce czwartego stycznia 2011. CPU stanowią rozwinięcie architektury znanej z dostępnych dotąd układów tej firmy, ale wprowadzono wiele zmian i udoskonaleń. Chodzi m.in. o nową podstawkę procesorów (dotychczasowa LGA 1156 została zastąpiona podstawką LGA 1155); zintegrowany dwukanałowy kontroler pamięci obsługujący moduły RAM DDR3 o częstotliwości pracy do 1333 Mhz oraz układ graficzny Intel HD 3000 (lub w tańszych wersjach HD 2000).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: