Łukasz Wnęk: "promocja e-sportu z obecnym rządem raczej nie wypali"

"Z tego co słyszałem Chińczycy i Koreańczycy mają ogromny problem z młodzieżą i starają się przeforsować ideę e-sportu jako dyscypliny olimpijskiej. Jeśli im się uda - to kto wie, może uda się i u nas? Myślę jednak, że z obecnym rządem to raczej nie wypali."- mówi w rozmowie z PCWK Online Łukasz Wnęk, zawodowy gracz, jeden z pięciu zawodników znanego klanu Pentagram G-Shock, zwycięzca wielu prestiżowych turniejów takich jak Samsung European Championship, Kode5 czy World Esport Games.

PCWK Online: Pamiętasz swój pierwszy komputer?

Łukasz "LUq" Wnęk: Tak, było to ATARI Turbo, później Amiga. PC kupiłem dopiero po dłuższym czasie.

Jaki sprzęt masz obecnie w domu?

Dzięki sponsorom gram na dość nowoczesnym sprzęcie. Długo by wymieniać - podkładka Icemat black, słuchawki Steelsound 5h, myszka Internet mouse Microsoftu, klawiatura Steelpad g6, Pentium 4 2.4, 2GB ramu, GeForce 6600 GT (Gainward), monitor 19 cali... Do tego jakiś tam dysk. Sprzęt musi być naprawdę dobry.

Łukasz "LUq" Wnęk

Łukasz

Łukasz Wnęk - jeden z najbardziej znanych graczy polskiej sceny Counter-Strike'a. Występuje pod ksywką LUq. Wśród jego osiągnięć wymienić można wielokrotne uczestnictwo w Pro Gamer Challenge 2001 w Pradze, mnóstwo wygranych z turniejów lokalnych (Kraków, Gdynia, Legionowo, Ostrołęka), III miejsce w Pucharze Europy Clanbase, Mistrzostwo polski w sezonie 2001/2002. Wymienione sukcesy osiągnął z drużyną Arcy.

Od dwóch lat w najbardziej znanym polskim klanie multigamingowym - Pentagram G-Shock. Wraz z nowym teamem, LUq wygrywał w następujących turniejach:

2006: 1st ESWC Polska; 1st GOL CS Lato 2006 (online); 2nd Samsung European Championship (Niemcy); 2nd Kode5 Germany;

2005: 1st Samsung European Championship (Niemcy); 1st Invex Euro Cyber Cup (Czechy); 1st World Cyber Games Poland; 1st Acon5 Poland; 1st Heyah Cybersport League; 1st Poznan Game Arena II; 1st Clanbase Eurocup X (online); 1st Lan4Fun XI; 5-8th World Esport Games 2 (Korea Południowa); 7-8th Optihack (Szwecja)

2004: 1st Invex Euro Cyber Cup (Czechy); 1st Lehnitz-Lan Berlin (Niemcy); 1st World Cyber Games Poland; 1st Poznan Game Arena I; 1st Warsaw Games Show; 1st Clanbase CS Challenge (online); 7-8th Rendez-Vous XII (Szwecja)

Ile czasu poświęcasz na treningi?

Nie wygląda to tak źle jak się wydaje. Mamy ustalone dni, w które się spotykamy i ilość godzin, które poświęcamy na grę. Normalnie trenujemy 3-4 dni w tygodniu po 3 godziny. W tym czasie opracowujemy taktyki, rozszerzamy je, później gramy na sucho. Oczywiście przed ważniejszymi turniejami ilość ta się zwiększa. Rozpoczynamy treningi jakiś tydzień, dwa przed turniejem i niejednokrotnie gramy sześć dni w tygodniu. Zawsze chcemy być dobrze przygotowani i w jak najwyższej formie.

Czy jest duża różnica między graniem w domu, a na zawodach?

Muszę przyznać, że jest różnica. Każdy w domu ma jakiś sprzęt do którego jest przyzwyczajony. Nie mówię tu o podkładce, myszce i słuchawkach bo to zawsze można zabrać ze sobą. Pozostały sprzęt jest często lepszy niż "domowy". Wyjątkiem jest monitor - na turniejach najczęściej znajdują się monitory LCD, które maja gorszy czas reakcji niż klasyczne CRT. Znacząco wpływa to na grę i nawet jeśli ktoś dobrze gra w domu to może mieć potem problem z przestawieniem się na sprzęt jaki dostaje na turnieju.

Czy podczas profesjonalnych rozgrywek spotkałeś się kiedyś z nieuczciwymi graczami?

Niestety, ale spotkałem się niejednokrotnie, szczególnie w Internecie. Do większych LANowych oszustw mogę zaliczyć tegoroczne Mistrzostwa Europy, w których graliśmy w finale z hiszpańską drużyną x6tence. Po meczu okazało się, że przeciwnicy używali niedozwolonych komend. Trzeba powiedzieć, że w jakimś stopniu wpływa to na rozgrywkę. Niestety, sędziowie nie zrobili praktycznie nic w tej sprawie. Przyznali nam trzy rundy które i tak nie zmieniły wyniku. Myślę, że nie tak powinno wyglądać zakończenie Mistrzostw Europy.

Czy zdarzało ci się czytać komentarze, opinie na swój temat w internecie?

Tak, zdarza mi się do tej pory. Jak wiadomo, kiedy w Polsce robisz coś dobrze to masz wielu fanów, kiedy jednak popełnisz błąd to wszyscy zaczynają po tobie jechać. Internet daje ogromną przewagę anonimowości, przez którą ludzie na bardzo dużo sobie pozwalają. Czasem na zbyt dużo. Po tych kilku latach czytania komentarzy przyzwyczaiłem się do tego i staram się ignorować. Skupiam się na grze i na tym żeby rozwijać team, daję z siebie wszystko - niezależnie od tego co ludzie mówią.

Mamy kilku fanów którzy nas wspierają zarówno w szczęśliwych, jak i ciężkich chwilach. Są to osoby, które po meczu potrafią naprawdę wiele napisać. Jest to bardzo pozytywne i mobilizuje całą drużynę do jeszcze lepszej gry. Dobrze usłyszeć po wygranym meczu, że świetnie grałeś i dobrze ci poszło, że jesteśmy profesjonalną drużyną.

Czym zajmujesz się poza grą?

Studiuję, spędzam czas ze znajomymi i dziewczyną. Jest to dla mnie bardzo ważne. Życie to nie tylko praca i gry.

Ulubione strony internetowe?

Staram się wchodzić na serwisy informacyjne, do tego także poświęcone e-sportowi. W sumie to nie mam na to zbyt dużo czasu. Po tych treningach, które mam ustalone jestem już zbyt zmęczony żeby siedzieć w Internecie czy w ogóle przy komputerze.

Wiele osób uważa, że gry to strata czasu. Masz im coś do powiedzenia?

Dzięki graniu miałem okazję zwiedzić prawie cały świat. Byłem w Azji, w USA, poznałem całą Europę. Oprócz tego spotkałem na żywo ludzi, których znałem dotychczas jedynie z Internetu. Dobrze się przy tym bawiłem. Dodatkowo, gry dają mi możliwość rywalizacji na najwyższym poziomie, wrażenia których się nie zapomina... no i nagrody oczywiście.

Podpisałeś się już pod petycją WCG o wpisaniu e-sportu do listy dyscyplin sportowych?

Tak, pewnie! Myślę jednak, że z obecnym rządem pomysł ten nie wypali. Choć zawsze jest jakaś nadzieja... W końcu wkrótce ma odbyć się olimpiada w Chinach. Z tego co słyszałem Chińczycy mają ogromny problem z młodzieżą i starają się przeforsować tę ideę. Jeśli im się uda - to może uda się i u nas?

Dziękujemy za rozmowę. Powodzenia.

Ja równiez dziękuję. Do zobaczenia na turniejach.