Lupiko.pl

Lupiko.pl to pierwsza w polskim Internecie bezpieczna wyszukiwarka dla dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Korzystając z niej, dziecko nie trafi przypadkowo, ani celowo na strony o nieodpowiednich lub niezrozumiałych treściach.

Lupiko.pl

Informacje:http://lupiko.pl Cena: bezpłatny Ocena: 7,0

Wyszukiwarka indeksuje przede wszystkim strony o tematyce typu gry, zabawa, rozrywka, kolorowanki, puzzle, edukacja, muzyka, film, bajki, książki. Natomiast dorośli znajdą dzięki niej np. witryny informacyjne o tematyce dziecięcej i młodzieżowej, sklepy internetowe z zabawkami, odzieżą dla najmłodszych itp.

Lupiko.pl

Lupiko.pl

Serwis jest dostosowany wyglądem, kolorystyką i sposobem działania do percepcji dziecka. Umożliwia nie tylko wyszukiwanie witryn, ale także ich ocenianie. Każdy użytkownik może dodać swoje uwagi lub zgłosić nieprawidłowości.

Lupiko.pl funkcjonuje inaczej niż typowe wyszukiwarki internetowe, które do tworzenia swoich indeksów wykorzystują w pełni zautomatyzowane narzędzia zwane pajączkami lub robotami. Tutaj strony są dodawane przez samych użytkowników, zarówno dzieci, jak i ich rodziców czy opiekunów. Aby dodać stronę, wystarczy wpisać jej adres w polu formularza w prawym górnym rogu i kliknąć przycisk Zapisz. To oczywiście nie koniec procedury, która jest dość złożona i restrykcyjna. Zanim jakaś strona znajdzie się w indeksie i będzie potem uwzględniana w wynikach wyszukiwania, musi najpierw zostać zweryfikowana przez zespół Lupiko.pl. Twórcy wyszukiwarki wychodzą z założenia, że w tak delikatnej kwestii jak selekcja zasobów internetowych na potrzeby dzieci najlepszym filtrem będzie człowiek. I chyba słusznie, zważywszy że średnia wieku, w którym dzieci zaczynają korzystać z Sieci stale maleje (nierzadko do komputera zasiadają dzieci w wieku przedszkolnym), a metody i narzędzia, którymi posługują się przestępcy są coraz bardziej wyrafinowane.

Ostatecznie, do wyszukiwarki są dodawane witryny, które zostaną ocenione jako: całkowicie bezpieczne dla dzieci, adresowane do dzieci i młodzieży, atrakcyjne i dokładne w wykonaniu. Natomiast te, które zawierają przemoc, erotykę i pornografię, promocję sekt, treści rasistowskie i nawołujące do nienawiści, propagujące narkotyki i używki, łamiące prawo czy po prostu niezrozumiałe dla dzieci nie mają szans na przejście przez surowe sito selekcji.

Na uwagę zasługuje bardzo przejrzysty sposób wyświetlania wyników wyszukiwania. Prezentacja każdej odnalezionej strony obejmuje: nazwę, krótki opis, ocenę trafności (w procentach) oraz podgląd.

Równolegle z wyszukiwarką tworzony jest katalog, do którego trafiają witryny pieczołowicie wyselekcjonowane, sprawdzone i najwyżej ocenione przez zespół redaktorów Lupiko.pl.

Ze względu na przyjęty system rozbudowy indeksu wyszukiwarka obejmuje swym działaniem stosunkowo niewiele zasobów. Inna sprawa, że trudno wymagać bicia rekordów ilościowych od serwisu, który dopiero wystartował. Jeśli tylko sami użytkownicy uznają, że Lupiko.pl to inicjatywa ważna i potrzebna, baza indeksowanych stron szybko się powiększy. Czy jednak idea, która doprowadziła do powstania tej wyszukiwarki jest wystarczającym uzasadnieniem jej istnienia? Czy tej samej funkcji nie spełnia oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, które dodatkowo ma szereg innych możliwości? Czy Lupiko.pl przetrwa w sytuacji, gdy internauci przyzwyczaili się już, że jedynym polem wyszukiwania jest to dostępne w przeglądarce? Czas pokaże.

Plusy:

  • indeksuje strony zweryfikowane pod względem zawartości
  • przejrzyste wyniki wyszukiwania

Minusy:

  • niewielka baza indeksowanych zasobów

Podsumowanie: stuprocentowo bezpieczna wyszukiwarka dla dzieci, jednak jej możliwości są na razie mocno ograniczone.