Lustrzanki w szranki

Cyfrowa lustrzanka to marzenie niejednego amatora fotografii. Niestety, dla większości z nas jest jeszcze zbyt droga do celów hobbystycznych. Może nie warto inwestować aż tyle?


Cyfrowa lustrzanka to marzenie niejednego amatora fotografii. Niestety, dla większości z nas jest jeszcze zbyt droga do celów hobbystycznych. Może nie warto inwestować aż tyle?

Jeśli aparat fotograficzny nie jest twoim narzędziem pracy, fotografujesz głównie na urlopie, wystarczy ci kompaktowa cyfrówka za 2-4 tysiące złotych. Cyfrowa lustrzanka nie da przeciętnemu fotoamatorowi dużo więcej. Jeśli zaś używasz aparatu codziennie, zawodowo wykonując dziesiątki zdjęć, rozważ zakup zaawansowanego modelu SLR.

Zalety lustrzanki

Lustrzanki w szranki

Przy rozmieszczeniu przycisków i pokręteł sterujących testowanymi modelami Canon zastosował typowe dla swoich modeli duże "koło nastaw", natomiast Nikon wbudował w tym miejscu strzałki nawigacyjne.

Zaawansowani amatorzy oraz profesjonaliści potrafią docenić możliwość korzystania z wymiennej optyki. Do pewnych celów potrzebny jest jasny, stałoogniskowy teleobiektyw, do innych lepiej sprawdzi się szerokokątny zoom. Kompaktowe aparaty (z bardzo nielicznymi wyjątkami) nie umożliwiają wykorzystywania różnych obiektywów. Na to pozwala większość lustrzanek (przez producentów oznaczanych SLR).

Przedstawione w niniejszym pojedynku modele to półprofesjonalne urządzenia, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają na pracę w trudnych warunkach - są mniej delikatne niż popularne cyfrówki oraz umożliwiają wykonanie wielu zdjęć w krótkim czasie. Ponadto ze względu na ręczną obsługę obiektywu da się precyzyjniej i szybciej przygotować aparat do wykonania fotografii.

Budowa

Lustrzanki w szranki

Nikon D100

Aparaty niewiele różnią się od tradycyjnych lustrzanek. Ich korpusy zostały przecież opracowane na podstawie modeli przeznaczonych do filmów 35 mm. Właściwie dla użytkownika najważniejsze jest to, jak producent rozmieścił przyciski i pokrętła po prawej stronie górnej części aparatu oraz z tyłu. Dwie fotografie powyżej przedstawiają ich rozmieszczenie w obydwu testowanych modelach. Canon zastosował typowe dla swoich zaawansowanych modeli SLR duże "koło nastaw", które podczas fotografowania może służyć do kompensacji parametrów ekspozycji, a podczas eksplorowania menu do przewijania funkcji. Nikon zastosował rozwiązanie bardziej typowe dla cyfrówek - wbudował z tyłu strzałki nawigacyjne. W dość ważnym miejscu - czyli pod prawym kciukiem - w Canonie tradycyjnie znajdują się przyciski sterujące, w Nikonie kółko, służące na przykład do ustawiania czasu naświetlania w trybie ręcznym. Tego typu kółko zostało jeszcze zamontowane w okolicy spustu migawki (w obu aparatach). Pod względem wygody obsługi oceniamy aparaty podobnie. Niestety, w obu modelach nie zastosowano odchylanego panelu LCD.

Możliwości

Lustrzanki w szranki

Canon EOS 10D

Obydwa modele rejestrują obraz z rozdzielczością przeszło 6 milionów pikseli. Umożliwia to wydruk zdjęcia o wymiarach ok. 26x17cm bez interpolacji w kolorowym czasopiśmie (300 dpi). Mamy więc możliwości już bardzo zbliżone do tego, co oferuje tradycyjny małoobrazkowy materiał światłoczuły.

Testowane modele dysponują właściwie wszystkimi możliwościami zaawansowanego aparatu fotograficznego. Dostępne są wszystkie tryby ustawiania parametrów ekspozycji, ręczne balansowanie bieli, łącznie z określaniem jej w jednostkach temperatury barwowej, czyli stopniach Kelwina. Możliwy jest także breketing, czyli wykonywanie trzech ujęć zamiast jednego, z nieco innymi parametrami ekspozycji bądź barwy.

Wynik testu

Producenci zastosowali bardzo dobre rozwiązania technologiczne w tej klasie aparatów. Po porównaniu zdjęć testowych okazało się, że obydwa modele można oceniać wysoko. Wystąpiły pewne różnice na przykład w czterech próbach określających odwzorowanie barw. Żaden aparat nie był lepszy we wszystkich. Tablicę barw oświetlaną światłem żarowym lepiej odwzorował aparat Canona, za to przy fleszu lepszy okazał się Nikon. Canon, w wyniku zastosowania nowego procesora Digic, szybciej zapisuje zdjęcia (badaliśmy prędkość zapisywania najlepszej jakości JPEG przy włączonym podglądzie).

Informacje

Canon, tel. (22) 5723000

http://www.canon.pl

Camera

http://www.nikon.pl

Cena bez obiektywu

Canon EOS 10D 10 999 zł

Nikon D100 11 200 zł