Luzowanie pasa

Z comiesięcznych notowań indeksu popytu technologicznego przygotowanego przez Gartnera wynika, że wydatki na IT powinny znacząco wzrosnąć w drugiej połowie br.

Według publikowanego co miesiąc wskaźnika popytu technologicznego amerykańskie przedsiębiorstwa wydatkowały w lipcu większość środków budżetowych planowanych na inwestycje informatyczne. W lipcu wskaźnik wydatków sięgnął 95,1 pkt, wobec średnich notowań rzędu 80 pkt w marcu i kwietniu. Od trzech kolejnych miesięcy Indeks Popytu Technologicznego pozostaje jednak na poziomie około 90 pkt.

Indeks ocenia wydatki poczynione faktycznie w stosunku do planowanych. Wartość 100 przyjmuje zatem gdy cała zaplanowana kwota została wydana. Badaniem objęto 20 tys. firm różnej wielkości - poczynając od małych po duże korporacje.

Wydatki na oprogramowanie przekroczyły zaplanowany w lipcu poziom, wartość indeksu dla tej kategorii inwestycji wyniosła 107,3 pkt. Wydatki na sprzęt obliczono na średnio 88,8 pkt, sieci i telekomunikację - 89,1, usługi IT - 95,1.

Analitycy Gartnera komentują, że konserwatywne nastawienie rynku przemija, w czwartym kwartale powinno być widoczne poluzowanie restrykcyjnych polityk cięcia kosztów - właśnie w zakresie wydatków na IT.

Badanie Gartnera objęło także prognozowane preferencje nabywców odnośnie dostawców IT w 2004 roku. 400 ankietowanych przedstawicieli firm obstawiało w czołówce Microsoft, Dell, Cisco i IBM.