Lytro Illum - drugie podejście do „pola światła”

Firma Lytro zaprezentowała wykorzystujący technologię Light Field aparat Lytro Illum. Urządzenie w odróżnieniu od pierwszego aparatu Lytro wygląda jak aparat cyfrowy.

W 2011 roku zaprezentowany został aparat Lytro Light Field Camera, który pod względem wyglądu (nie przypomina aparatu do jakiego się przyzwyczailiśmy) i możliwości odbiegał od innych cyfrowych aparatów dostępnych na rynku.

Lytro Illum - drugie podejście do „pola światła”

Lytro Light Field Camera

Jego kluczową cechą była technika wykonywania zdjęć oparta na polu światła (Light Field), dzięki której rejestrowana była dodatkowo informacja o natężeniu i kierunku z jakiego światło dotarło do detektora. W związku z tym, w przypadku tego urządzenia nie mówiliśmy o rozdzielczości matrycy w milionach pikseli, ale liczbie promieni światła możliwych do zarejestrowania (Megarays; było ich 11 milionów).

Dzięki temu rozwiązaniu aparat Lytro Light Field Camera pozwalał po wykonaniu zdjęcia na ustawienie wybranego przez nas obszaru ostrości (dającą podobny efekt funkcję oferują najnowsze flagowe smartfony). O tym, jak to działa możecie przekonać się pod tym adresem.

Lytro Illum

O ile jednak aparat Lytro Light Field Camera wzbudził spore zainteresowanie na rynku, o tyle jego możliwości nie były na tyle wystarczające, aby zapewnić mu sukces rynkowy. Tuż po jego premierze zapowiedziany został jednak wykorzystujący tę samą technologię "pola światła" znacznie wydajniejszy model Lytro Illum. Dzisiaj go poznaliśmy:

Lytro Illum - drugie podejście do „pola światła”

Lytro Illum

Jak widzicie, urządzenie to w odróżnieniu od poprzednika przypomina cyfrowy aparat fotograficzny. Jego specyfikacja wygląda następująco:

- 40 milionów promieni światła możliwych do zarejestrowania

- obiektyw 8x zakresie 30-250 milimetrów (w przeliczeniu na pełną klatkę) ze stałym światłem f/2.0

- minimalna odległość ostrzenia 0 mm

- 4-calowy, odchylany, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 800 x 480 pikseli

- gorąca stopka

- czas otwarcia migawki: od 1/4000

- wymiary: 86 x 145 x 166 milimetrów

- waga: 940 gramów

Aparat Lytro Illum trafi do sprzedaży w lipcu w cenie 1600 dolarów. W przedsprzedaży można go kupić za 100 dolarów mniej.

Więcej informacji: Lytro