Lytro: osiem pytań o technologię Light Field

Aparaty firmy Lytro z technologią Light Field pozwolą na zmianę ostrości na zdjęciu już po jego wykonaniu. Może to w znacznym stopniu zrewolucjonizować fotografię cyfrową. Rzecznik prasowy Lytro w krótkim wywiadzie rzuca nieco światła na temat praktycznych aspektów wykorzystania nowej technologii.

W piątek informowaliśmy o firmie Lytro, która przy zastosowaniu technologii Light Field ma pozwolić fotografom najpierw wykonać zdjęcie, a dopiero potem ustawić jego ostrość na dowolnym fragmencie fotografii. Aparaty dające podobne możliwości istniały już od lata, ale nigdy nie trafiły do konsumentów. Urządzenia firmy Lytro mają być pierwsze.

PCWorld: Ile jest przewidywalny koszt aparat pierwszej generacji?

Lytro: Jego cena będzie konkurencyjna z tradycyjnymi aparatami dla konsumentów.

PCW: Rozmiar nowego aparatu - kompaktowy, a może większy?

Lytro: Dość mały by zmieścić go w kieszeni.

PCW: Czy będzie używał własnego formatu do zapisu zdjęć?

Lytro: Tak, choć umożliwi też zapisywanie ich jako pliki JPEG. W takim przypadku stracą jednak możliwość interakcji.

PCW: Aby technologia działała, aparat musi zebrać wiele danych przy każdym zdjęciu. Czy rozmiar tworzonych plików nie okaże się większy niż przy formacie RAW?

Lytro: Rozmiar pliku będzie porównywalny do zwykłych formatów graficznych. Nieco większy, ale nie o rząd wielkości.

PCW: Czy ustawianie ostrości już po uchwyceniu obrazu będzie działało tylko w przypadku zdjęć, czy także w filmach?

Lytro: Technologia Light Field daje takie możliwości. Mamy to w długoterminowych planach, ale robienie filmów nie zostanie wprowadzone w naszym pierwszym produkcie.

PCW: Jaka odległość jest potrzebna między planami na fotografii, aby aparat mógł rozpoznać je jako różne punkty ostrości.

Lytro: Nie jesteśmy przygotowaniu, by wchodzić w szczegóły na temat specyfikacji aparatu w obecnym czasie.

PCW: Aparat ma możliwości 3D. Czy zapisuje pliki w formacie .MPO, a może trzeba podłączyć go do telewizora 3D lub użyć specjalnego oprogramowania, by oglądać trójwymiarowe zdjęcia?

Lytro: Aparat tworzy unikatowy format pliku, który jest kompatybilny z każdym urządzeniem 3D (laptopem, telewizorem itd.) z okularami 3D. Można na nich łatwo przechodzić między obrazem 2D i 3D, co nie jest powszechne w innych mediach tego typu.

PCW: Czy możecie coś powiedzieć o oprogramowaniu potrzebnym do oglądania i edytowania wykonanych zdjęć?

Lytro: Zdjęcia Lytro living images zawierają silnik Light Engine gdziekolwiek są oglądane. Na komputerze, smartfonie lub w sieci. Lytro współdziała z nowoczesnymi technologiami sieciowymi podobnie jak Flash i HTML5 pozwalając ludziom na interakcję z żywymi obrazami bez konieczności pobierania dodatkowego oprogramowania.

Poniżej przykład działania zdjęcia Lytro pozwalającego na dostosowanie ostrości przez kliknięcie w dowolnym jego punkcie.