Lytro zaprezentowało aparat z technologią Light-Field

Jakiś czas temu firma Lytro pokazała na czym polega technologia Light-Field. Pozwala ona na dostosowywanie ostrości po wykonaniu zdjęcia. Dzieje się tak dzięki sensorowi, który rejestruje promienie światła przemieszczające się we wszystkich kierunkach w przestrzeni. Do tej pory było to możliwe tylko w laboratoriach, ale już niedługo każdy będzie mógł kupić swój aparat Light-Field.

Lytro Light-Field Camera

Wczoraj, 19 października Ren Ng, prezes Lytro zaprezentował aparaty z technologią Light-Field na pokazie w San Francisco. Trzeba przyznać, że ich wygląd jest równie oryginalny jak możliwości. Mają kształt kwadratowej tuby o długości prawie 12 cm i bardziej przypominają lunetę niż tradycyjny aparat.

Specyfikacja techniczna

Urządzenie jest dość małe, lekkie i w przeciwieństwie do zastosowanej technologi, niezwykle proste w obsłudze - ma tylko trzy przyciski (power, migawka, obsługa zoomu). Z jednej strony wpada światło, z drugiej mamy mały wyświetlacz (1,46 cala). Robimy zdjęcie, a ustawianiem ostrość nie martwimy się wcale, bo można ją dostosowywać w dowolnym momencie - przykłady w galerii zdjęć tego typu na stronie firmy.

Aparat ma 8-krotny zoom optyczny i stałą przysłonę F2.0. Oznacza to możliwość sporego przybliżania oraz wykonywania dobrej jakości zdjęć przy słabym oświetleniu. Aparat może robić ostre zdjęcia obiektom znajdującym się w odległości 5 cm, a po ich wykonaniu można przemieszczać punkt ostrości pomiędzy obiektami oddalonymi od siebie zaledwie o 2,5 cm.

Rozdzielczość tego aparatu nie jest podawana w megapikselach, a w megarayach. Lytro Light-Fied Camera ma 11 megarayów, co oznacza, że może uchwycić 11 milionów promieni światła w czasie wykonywania jednego zdjęcia. Reakcja migawki jest natychmiastowa, gdyż ostrość ustawiana jest już po wykonaniu zdjęcia.

Oprogramowanie i format zapisu zdjęć

Urządzenie wyposażono w oprogramowanie do zarządzania zdjęciami z aparatu. Wystarczy podłączyć go do komputera i rozpocznie się proces instalacji. Na razie istniej tylko wersja dla Maka, ale producenci pracują nad oprogramowaniem dla system Windows. Silnik Light-Field do przeglądania i zmiany ostrości zdjęć jest wbudowany w każde z nich, co sprawia, że można je np. zamieszczać w internecie itd..

Zdjęcia zapisywanie są w formacie .LFP, a jedno ma około 15 MB. Po wykonaniu fotografii można także zamienić ją w obraz 3D lub zwykły pliki JPG po ustaleniu ostrości na wybranym punkcie zdjęcia.

Aparat będzie dostępny w trzech kolorach. Niebieski i grafitowy za 399 dolarów oferują 8 GB pojemności, co starczy na 350 zdjęć, a czerwony za 499 dolarów ma 16 GB, co zwiększa ilość zdjęć, które można zapisać do 750. Nie podano kiedy oryginalne urządzenia pojawią się na rynku, ale raczej nie dojdzie do tego w tym roku.