M2A-VM HDMI - multimedialna płyta Asusa

Firma Asus oficjalnie wprowadziła do swojej oferty nową płytę główną o oznaczeniu M2A-VM HDMI. Urządzenie bazuje na najnowszym chipsecie AMD 690G i przeznaczone jest do współpracy z procesorami AMD w wersji AM2. Producent podkreśla, że nowość została skonstruowana głównie z myślą o osobach pragnących zbudować multimedialną platformę, która służyć ma np. do odtwarzania filmów HD.

ASUS M2A-VM HDMI

ASUS M2A-VM HDMI

Płyta ASUS M2A-VM HDMI (24,5 x 22,9 cm) wyposażona została w chipset AMD 690G z mostkiem południowym SB600 oraz podstawkę Socket AM2, pozwalającą na współpracę z procesorami AMD Athlon64, Athlon64 FX, Athlon64 X2 i Sempron. Urządzenie oferuje zintegrowany układ graficzny ATI Radeon X1250 (maks. 256 MB pamięci systemowej) obsługujący wyjście HDMI i DVI (oba wspierają technologię HDCP) oraz wyjście RGB i TV-out. Użytkownik ma też możliwość skorzystania z bardzo ciekawej funkcji SurroundView, pozwalającej na pracę z czterema monitorami jednocześnie. Należy jednak pamiętać, że aby móc z niej skorzystać trzeba się zaopatrzyć w dodatkową kartę graficzną ATI z dwoma wyjściami monitorowymi.

Nowość oferuje cztery gniazda pamięci Dual Channel DDR2 800/667/533 MHz (umożliwiające rozbudowę do 8 GB), jeden slot PCI-Express x16, jeden PCI-Express x1 i dwa PCI. Komunikację z dyskami umożliwiają cztery złącza Serial ATA II (3.0 Gb/s) wyposażone w obsługę trybu RAID0, RAID1 i RAID10 oraz jedno złącze Ultra DMA 133/100. Ponadto na płycie znalazło się miejsce na moduł gigabitowej sieci i 6-kanałową kartę dźwiękową HD. Do urządzenia można podpiąć maksymalnie 10 portów USB 2.0 (z czego cztery umieszczone są na tylnim panelu I/O) oraz dwa porty IEEE 1394a.

ASUS M2A-VM

ASUS M2A-VM

Warto też wspomnieć o wsparciu dla magistrali HyperTransport 2000 / 1600 MT/s oraz zastosowanych technologiach: ASUS CrashFree BIOS3 (funkcja przywracania BIOS-u), ASUS MyLogo2 (umieszczenie ulubionego zdjęcia jako loga startowego), AMD Cool 'n' Quiet! (monitoruje prędkość pracy oraz napięcie procesora i dostosowuje automatycznie do aktualnego poziomu zapotrzebowania na moc), ASUS Q-Fan (dostosowuje prędkość pracy wentylatora CPU), ASUS EZ Flash2 (upraszcza aktualizację BIOS-u), ASUS O.C. Profile (pozwala na posiadanie kilku konfiguracji BIOS-u przechowywanych w pamięci CMOS lub w osobnym pliku), Q-Connector (ułatwia podłączenie przewodów do przedniego panelu obudowy) oraz ASUS Music Alarm (swoistego rodzaju budzik - użytkownik ma możliwość ustawienia w wybranym terminie automatycznego odtworzenia muzyki z płyty CD).

Co ciekawe, producent przedstawił też okrojoną wersję opisanej płyty - model ASUS M2A-VM. Urządzenie w zasadzie różni się od poprzednika tylko brakiem wyjścia TV-out i HDMI (obsługa HDCP przez DVI) oraz portów FireWire.

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.