MARA - już niedługo w telefonach Nokia?

Nokia pracuje nad technologią, która umożliwi nakładanie odsyłaczy i informacji pobieranych z Internetu na obraz chwytany przez wbudowany w telefon aparat. Kluczowym elementem wynalazku jest oprogramowanie o nazwie Mobile Augmented Reality Applications (MARA).

Obraz na telefonie komórkowym uzyskany dzięki działaniu oprogramowania MARA

Obraz na telefonie komórkowym uzyskany dzięki działaniu oprogramowania MARA

Kiedy fiński producent wprowadzi nowinkę do sprzedaży, właściciel komórki będzie mógł ją "poprosić" o sprawdzenie, które z filmowanych obiektów są restauracjami czy hotelami.

MARA zanalizuje obraz, prześle do centrali firmy aktualną pozycję telefonu, po czym wyświetli na ekranie mapę użytecznych obiektów. Oczywiście komórka powinna być wyposażona w odbiornik GPS, kompas, a przy okazji również miernik szybkości poruszania się - dotychczas badania prowadzono przede wszystkim z odpowiednio przygotowaną Nokią 6680.

Podobne projekty naukowe pojawiały się już na poważnych uczelniach i w ośrodkach wojskowych. Jednak dotychczas wymagały one plecaka wypakowanego elektroniką. Dopiero postęp technologii w zakresie konstrukcji telefonów (dużo pamięci, szybsze procesory, większe wyświetlacze) to zmienił.

Warto zajrzeć: Nokia Research Center - MARA


Zobacz również