MARA - już niedługo w telefonach Nokia?

Nokia pracuje nad technologią, która umożliwi nakładanie odsyłaczy i informacji pobieranych z Internetu na obraz chwytany przez wbudowany w telefon aparat. Kluczowym elementem wynalazku jest oprogramowanie o nazwie Mobile Augmented Reality Applications (MARA).

MARA - już niedługo w telefonach Nokia?

Obraz na telefonie komórkowym uzyskany dzięki działaniu oprogramowania MARA

Kiedy fiński producent wprowadzi nowinkę do sprzedaży, właściciel komórki będzie mógł ją "poprosić" o sprawdzenie, które z filmowanych obiektów są restauracjami czy hotelami.

MARA zanalizuje obraz, prześle do centrali firmy aktualną pozycję telefonu, po czym wyświetli na ekranie mapę użytecznych obiektów. Oczywiście komórka powinna być wyposażona w odbiornik GPS, kompas, a przy okazji również miernik szybkości poruszania się - dotychczas badania prowadzono przede wszystkim z odpowiednio przygotowaną Nokią 6680.

Podobne projekty naukowe pojawiały się już na poważnych uczelniach i w ośrodkach wojskowych. Jednak dotychczas wymagały one plecaka wypakowanego elektroniką. Dopiero postęp technologii w zakresie konstrukcji telefonów (dużo pamięci, szybsze procesory, większe wyświetlacze) to zmienił.

Warto zajrzeć: Nokia Research Center - MARA