MARGERITA na wynos

Czy myślałeś kiedyś o otworzeniu własnego baru, restauracji czy innego "fastfooda"? Zanim podejmiesz decyzję, zagraj w "Pizza Syndicate". Okazuje się, że aby odnieść sukces jako właściciel sieci pizzerii, trzeba wykazać się nie tylko umiejętnościami kulinarnymi, lecz przede wszystkim sprawnym zarządzaniem i zdolnością dopasowania się do szybko zmieniającej się sytuacji.

Czy myślałeś kiedyś o otworzeniu własnego baru, restauracji czy innego "fastfooda"? Zanim podejmiesz decyzję, zagraj w "Pizza Syndicate". Okazuje się, że aby odnieść sukces jako właściciel sieci pizzerii, trzeba wykazać się nie tylko umiejętnościami kulinarnymi, lecz przede wszystkim sprawnym zarządzaniem i zdolnością dopasowania się do szybko zmieniającej się sytuacji.

MARGERITA na wynos
Grę rozpoczynasz, jak to zwykle bywa, z kilkoma groszami w kieszeni i niewielkimi umiejętnościami. Jeśli wybierzesz postać z dużą wiedzą i doświadczeniem, to zaczniesz grę jako człowiek starszy i chorowity.

Skończy się to niespodziewanym przejściem na emeryturę w środku gry. Na początku mozolnie tworzysz pierwszą pizzerię. Najpierw warto zastanowić się, do jakiej grupy odbiorców skierujesz swoją ofertę: decyzja ta będzie miała zasadniczy wpływ na wystrój pizzerii, proponowane dania, a nawet na odtwarzaną w lokalu muzykę. Musisz też wybrać odpowiednią lokalizację - w pobliżu ośrodków życia towarzyskiego, blisko policji, kościoła itp. Następnie urządzasz wnętrze baru Đ kupujesz stoliki, krzesła, piec itd.

MARGERITA na wynos
Kolejną sprawą jest dobór personelu: kucharz, kelnerzy... Swoją drogą galeria postaci, którą masz okazję poznać, szukając pracowników, jest zdumiewająca: od zupełnych nieudaczników po kryminalistów. Teraz pozostało już tylko przygotować kilka receptur na dania, które będą stanowiły o wyjątkowości Twojej pizzerii (konkurencja nie śpi...). Tworzenie pizzy jest zabawą samą w sobie. Na czystym blacie (tak podobno nazywa się ten cienki placek ciasta) układamy kolejne składniki. Warto zwrócić uwagę na estetyczność warstw: wygląd pizzy jest niemal tak samo ważny jak smak! Gotowe danie można dać do spróbowania przedstawicielom różnych grup wiekowych. Ciekawe, że nawet zupełnie odlotowe potrawy mogą zdobyć spore uznanie - przygotowałem np. pizzę złożoną głównie z mrówek, pasikoników i uzyskała całkiem niezłe wyniki. Przepisy na pizzę ograniczone są tylko naszą wyobraźnią Đ do dyspozycji mamy ponad 80 różnych składników.

MARGERITA na wynos
Grafika w grze utrzymana jest w mocno humorystycznej konwencji, co wiąże się także z nieco dziwacznym interfejsem. Jeżeli komuś odpowiada tego typu podejście, będzie zachwycony, można jednak mieć drobne zastrzeżenia do mało czytelnych elementów, np. przycisków - oswojenie się z nimi wymaga nieco czasu. Muzyka w "Pizza Syndicate" stanowi tylko tło, ale nie można czynić z tego zarzutu. Parafrazując znane powiedzenie ze świata filmu: "dobra muzyka w grach to taka, której nie słychać". Autorzy wiele wysiłku włożyli natomiast w tworzenie wizerunku dynamicznych, tętniących życiem miast. Mamy przechadzających się ludzi, trąbiące samochody, zmieniającą się pogodę i różne niespodziewane wydarzenia, np. odwiedziny znanych osobistości.

Oprócz typowo włoskiego dania, jest w tej grze inny włoski, a raczej sycylijski akcent - mafia. Prędzej czy później będziesz zmuszony do zawarcia układów z przestępczym półświatkiem, często po to, aby odegrać się na nieuczciwej konkurencji (wiem, że to niskie, podłe, naganne...). Ba, możesz nawet założyć własną organizację mafijną. Związki z gangsterami powodują pojawienie się nowych elementów w grze: pościgi, strzelaniny, włamania i inne podobne przerywniki.

Wielkim atutem jest pełna lokalizacja. Dialogi czytają profesjonalni aktorzy, a gra została dostosowana do polskich realiów.

MARGERITA na wynos
Na koniec można zastanowić się, do kogo właściwie adresowana jest "Pizza Syndicate". Zarządzanie prawdziwą firmą jest skomplikowane i pracochłonne, nie inaczej też jest tutaj. Na szczęście autorzy gry wpadli na znakomity pomysł - możliwe jest bowiem włączenie jednego lub kilku "autopilotów", którzy będą zajmować np. pracownikami, finansami, zarządzaniem lokalami itd. Dzięki temu można tak ustawić opcje gry, aby zajmować się tylko tym, co sprawia rzeczywistą frajdę, np. tworzeniem nowych przepisów i kontaktami z mafią. Jeżeli chcesz poważnie zająć się zarządzaniem pizzerią, możesz oczywiście samodzielnie kontrolować wydatki (dostępne są bardzo szczegółowe statystyki), rozwijać umiejętności pracowników czy prowadzić kampanie reklamowe.

Wymagania sprzętowe:

Pentium 166, 32 MB RAM, 140 MB wolnego miejsca na dysku, CD-ROM 4x, Windows 95/98/NT.