MAXpower G3 PDS

W tym komputerze testowałem kartę MAXpowr G3 PDS z procesorem G3, taktowanym zegarem 240 MHz, z pamięcią cache o wielkości 1 MB, przeznaczoną do upgra-de'u komputerów serii 6100/7100/8100.


W tym komputerze testowałem kartę MAXpowr G3 PDS z procesorem G3, taktowanym zegarem 240 MHz, z pamięcią cache o wielkości 1 MB, przeznaczoną do upgra-de'u komputerów serii 6100/7100/8100. Firma Newer Technology oferuje także słabszy model karty (210 MHz/512 Kb).

Znam staruszka. Stoi zakurzony w pracowni. Jest to Power Mac 8100/80. Z czasów świetności pozostał mu dzisiaj tylko 20-calowy monitor. Czy praca z nim może jeszcze sprawić przyjemność? Otóż właśnie może.

Instalacja

W opinii bardziej doświadczonych kolegów, model 8100 nie należy do łatwych w rozbudowie. A ja miałem otworzyć ten typ po raz pierwszy. Według instrukcji, po zainstalowaniu rozszerzenia do oryginalnego systemu (OS 7.5.5) oraz biblioteki matematycznej (znajdują się na dyskietce dołączonej do karty) należało wyjąć z gniazda PDS kartę wideo, przykręcić ją do znajdującego się w zestawie uchwytu, włożyć kartę z procesorem G3 w wolne już gniazdo PDS, a następnie za-montować kartę wideo (w uchwycie) w środkowym gnieździe NuBus oraz połączyć ją z kartą upgrade'u elastyczną taśmą z gniazdem. Przyznam, że w pierwszej chwili straciłem pewność siebie, chociaż, jak się później okazało, całkiem bezpodstawnie. (Zgodnie z instrukcją, nie usuwałem pamięci cache drugiego poziomu z płyty - zaufałem dostarczonemu z kartą oprogramowaniu, które tę pamięć wyłącza).

Całe zadanie, wykonywane bez pośpiechu, łącznie z uważnym czytaniem instrukcji, reklamówek, oglądaniem kart i elementów zestawu, zajęło niespełna godzinę. Zgodnie z napisem na pudełku, użytkownik może z łatwością wykonać je samodzielnie. Ilustrowane instrukcje prowadzą krok po kroku, zawierają dodatkowe wyjaśnienia oraz praktyczne wskazówki, dotyczące montażu. Niestety, docenić je może jedynie osoba znająca język angielski. Z uwagi na małą przestrzeń we wnętrzu 8100 wyjęcie oryginalnej karty wideo było trochę uciążliwe.

Natomiast karta upgrade'u nie sprawiała żadnych problemów. Montowanie kart w gniazdach wymaga nie tyle siły, co raczej zdecydowania, i nie sprawia większych trudności. Gdybym miał tę kartę instalować powtórnie, nie zajęłoby mi to więcej niż 15 minut, by powrócić do pracy.

Wolny to on nie jest

Pierwsze wrażenie jest wręcz niesamowite. Okna otwierają się błyskawicznie. System (OS 7.5.5) reaguje nie zmuszając użytkownika do czekania. Z ciekawości postanowiłem odtworzyć kilka plików wideo. Stopniowo powiększałem okno na cały ekran (1152x870, tysiące kolorów). Płynność obrazu pozostawała bez zmian. Wyłączyłem rozszerzenie włączające kartę i ponownie uruchomiłem komputer - różnicę było widać od razu.

Wiedziałem, że nie będę mógł oprzeć się pokusie porównania szybkości. Wynik był bardzo dobry - staruszek przyspieszył około pięć i pół razy. Komputer sprawiał wrażenie szybszego niż mój własny G3/233. Nie wytrzymałem i wystawiłem G3 (OS 8.1) w szranki. Po chwili trochę żałowałem. W takim samym teście mój komputer był zauważalnie wolniejszy (około 15 proc.). Pocieszyłem się, że przecież mój test nie był całkowicie miarodajny i nie dotyczył całego systemu (dyski, płyta, pamięć), lecz jedynie samego procesora, ale wrażenie pozostało. Niewątpliwie dwa razy większa pamięć cache na karcie upgrade'u odegrała tu swoją rolę.

Po kilku dniach łatwo przyzwyczaić się do nowej jakości i muszę przyznać, że dzięki karcie poczułem sympatię do starego 8100. Zakup karty jest z pewnością rozwiązaniem, które pozwoli przedłużyć żywot tego komputera. Mam świadomość, że upgrade dotyczy jedynie procesora, ale rezultat jest znacznie lepszy, niż mogłem się spodziewać. Cena karty - 1050 USD + VAT ostudza trochę moje zapały (słabszy model kosztuje 790 USD + VAT). Nadal jednak uważam, że można rozważyć zakup karty jako alternatywę wobec zakupu nowego komputera.

Podsumowanie

Instalacja karty jest prosta i można ją wykonać samodzielnie. Strachliwym dział sprzedaży firmy Maq Media zaproponuje zainstalowanie karty przez firmę (sprawdziłem). Karta pracuje prawidłowo i nie zauważyłem, by powodowała jakiekolwiek niestabilności systemu. Przyspieszenie pracy komputera jest naprawdę imponujące. Gdybym miał sprzedawać ten produkt, reklamowałbym go jako eliksir młodości.