MFW kontra plan Busha: dług zagraniczny USA zagraża światowej gospodarce

Według nowego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego rosnący deficyt budżetowy i pęczniejący deficyt w handlu powodują, że Stany Zjednoczone mają zadłużenie zagraniczne zagrażające stabilności finansowej amerykańskiej i światowej gospodarki. Pomysł z cięciem podatków nie był bynajmniej taki błyskotliwy - potwierdza opinia MFW.

Zespół ekonomistów MFW przygotował raport podnoszący larum nad chwiejnymi finansowymi fundamentami Stanów Zjednoczonych. Raport kwestionuje pomysł obcięcia podatków, na którym opiera swoją strategię administracja Busha (o zagrożeniach płynących z realizacji tej koncepcji ostrzegali już wybitni ekonomiści, o czym można przeczytać w naszym serwisie http://www.cxo.pl/news/51801.html ). Powstały w wyniku cięć deficyt grozi już nie tylko amerykańskiej ale i światowej gospodarce.

Raport przestrzega, że zobowiązania Stanów Zjednoczonych wobec reszty świata mogą stanowić 40% wartości całej amerykańskiej gospodarki w najbliższych latach. "To bezprecedensowa wielkość zewnętrznego długu w przypadku wysokouprzemysłowionego kraju" - napisano w raporcie. Może spowodować krach wartości dolara i wstrząsnąć kursami.

Niebezpieczeństwo wynika z faktu, że gargantuiczny apetyt USA na zadłużanie się może wywindować światowe stopy procentowe i tym samym spowolnić tempo inwestycji i wzrost ekonomiczny. "Wyższe koszty pożyczki zagranicznej oznaczać mogą, że niszczące efekty amerykańskiego deficytu budżetowego rozciągną się na światowe inwestycje i produkcję" - stwierdza raport.

Biały Dom oficjalnie odrzucił już tezy raportu i zdezawuował jego alarmistyczny ton. Amerykanie podkreślają, że prezydent Bush zapowiedział już zniwelowanie deficytu budżetowego w ciągu pięciu lat o połowę. W ub. roku wyniósł on 374 mld USD (rekordowo wyrażany w dolarach ale nie w udziale w całej gospodarce) i ma w roku bieżącym sięgnąć 400 mld USD.

Komentatorzy New York Times podkreślają, że omawiany raport MFW był wyjątkowo zwarty, zogniskowany i precyzyjny - i w zamierzeniu mógł stanowić próbę odbicia się echem w nadciągającej kampanii prezydenckiej.

Ekonomiści funduszu ostrzegają, że długoterminowa prognoza fiskalna była daleko bardziej ponura. Przewidywane niedofinansowanie osłony społecznej i opieki medycznej doprowadzi do braków w wysokości 47 bln USD w ciągu najbliższych 70 lat (500% PKB w nadchodzących dekadach). Inni ekonomiści zwracają uwagę, że USA pozostają jedynym krajem z dużym deficytem i ciągle "czerstwą" gospodarką.


Zobacz również