MFW zbagatelizował ryzyko kryzysu

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zbagatelizował ryzyko kryzysu w 2008 roku - wynika z raportu należącego do MFW Independent Evaluation Office.

Śledztwo w Międzynarodowym Funduszu Walutowym wykazało, że agencja zbagatelizowała ryzyko nadchodzącego w 2008 roku kryzysu finansowego. Organizacja powinna była dostrzec kilka wyraźnych sygnałów ostrzegających przed ryzykiem - wynika z analizy należącej do MFW jednostki Independent Evaluation Office.

Sygnały ostrzegawcze zostały przyćmione przez "stadne myślenie" oraz wiarę w to, że kryzys w rozwiniętych gospodarkach jest nieprawdopodobny. Zbagatelizowano także ryzyko związane ze złożonymi produktami finansowymi powiązanymi z kwitnącym wówczas rynkiem nieruchomości w USA (które w przyszłości nazwano toksycznymi aktywami).

Raport IEO bardzo krytycznie traktuje działanie MFW przed kryzysem. Zarzuca mu m.in. słabe zarządzanie wewnętrzne, brak zachęt do współpracy między poszczególnymi działami i dzielenia się indywidualnymi poglądami, brak analizy konsekwencji wydarzeń oraz ograniczenia polityczne.

Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający MFW stwierdził, że raport jest "upokarzający". Pomyłka Funduszu, który nie ostrzegł o systemowym kryzysie wystarczająco wcześnie, wyraźnie i skutecznie, jest -zdaniem Strauss-Kahna - upokarzającym faktem, który instytucja przyjęła do wiadomości i jest gotowa nań odpowiedzieć.