MMS - to już działa

Jeszcze niedawno o wiadomościach multimedialnych mogłeś jedynie poczytać, teraz możesz je wysłać. Era oraz Plus uruchomiły usługę MMS dla swoich abonentów, Idea zrobi to w ciągu najbliższych tygodni.


Jeszcze niedawno o wiadomościach multimedialnych mogłeś jedynie poczytać, teraz możesz je wysłać. Era oraz Plus uruchomiły usługę MMS dla swoich abonentów, Idea zrobi to w ciągu najbliższych tygodni.

Tak wygląda MMS odebrany w telefonie Sony Ericsson T68i. Podczas jego wyświetlania odgrywana jest muzyka, a po kilku sekundach zamiast zdjęcia pojawia się krótka informacja tekstowa.

Tak wygląda MMS odebrany w telefonie Sony Ericsson T68i. Podczas jego wyświetlania odgrywana jest muzyka, a po kilku sekundach zamiast zdjęcia pojawia się krótka informacja tekstowa.

Multimedialna wiadomość ma w telefonii trzeciej generacji całkowicie zastąpić SMS. Obecnie funkcjonalność MMS jest jeszcze ograniczona, ale i tak zdecydowanie wykracza poza to, z czym do tej pory miałeś do czynienia. Multimedialna wiadomość zawierać może zdjęcie zrobione przez Ciebie, melodie, tekst, a w niedalekiej przyszłości także fragmenty filmów. Z uwagi na niewielkie możliwości telefonów i ograniczoną przepustowość sieci założono, że na razie MMS nie będzie zajmował więcej niż 100 KB. To jednak w zupełności wystarczy, aby przesłać pocztówkę z wakacji do znajomych. Z czasem i ten limit zostanie zniesiony.

Odbieranie i wysyłanie

MMS odbiera się podobnie jak SMS. W momencie otrzymania go jesteś o tym informowany - w zależności od aparatu - komunikatem tekstowym lub stosowną ikoną. Gdy chcesz odczytać wiadomość, wybierasz ją z listy otrzymanych, a telefon w ciągu kilku sekund sam pobierze ją z serwera. Po chwili zobaczysz, a może i usłyszysz przesłany MMS. Jeśli telefon nie umożliwia odczytywania multimedialnej wiadomości, otrzymasz, wraz z nazwą użytkownika i hasłem, adres strony, na której po zalogowaniu się do serwera będziesz mógł ją zobaczyć. MMS możesz także wysłać ze stosownej strony WWW.

Oferta operatorów

Obecnie wszystkie powyższe możliwości oferuje wyłącznie Plus GSM. W tej sieci przesłanie wiadomości liczącej do 50 KB kosztuje 2,44 zł. Aby wysłać MMS z Internetu, trzeba się zarejestrować w PlusNet i wtedy również zostanie pobrana stosowna opłata. Na razie brak bezpłatnych bramek MMS.

Era umożliwia abonentom darmową wymianę MMS-ów, ponieważ usługa jest jeszcze w fazie testowej. Nie można natomiast odczytać ani nadać MMS-u z Internetu. Do 10 września (zakończenie okresu testowania usługi) operator nie gwarantował poprawnego dostarczania wiadomości. Teraz jednak oferta Ery jest już pełna. Inaczej niż w Plusie, opłata zależna jest od wielkości przesyłki: do 30 KB oraz od 30 do 100 KB. Zmusi to abonentów do sprawdzania wielkości przesyłek i przeliczania, z czym mogą mieć problemy osoby nieobyte z bitami, bajtami i kilobajtami. Zaletą MMS-ów w sieci Era jest to, że działają, tak jak GPRS, poza granicami kraju (aktualna lista krajów i operatorów roamingowych udostępniających MMS-y znajduje się na stronie www.era.pl). Również tam w okresie promocyjnym opłaty nie będą pobierane.

Korzystanie z MMS-ów wymaga odpowiedniego aparatu (o czym w dalszej części tekstu) oraz poprawnego skonfigurowania telefonu, co omówimy na przykładzie Sony Ericsson T68i.

Konfigurowanie telefonu

Przejdź do menu kont danych (Komunikacja | Kom. danych | Konta danych) i wybierz Dodać konto. Typ konta ustaw na GPRS: Dane. Jako nazwę podaj np. MMSGPRS. Teraz w zależności od sieci ustaw:

Przejdź do Usługi WAP, a potem w menu Opcje wybierz Profile WAP i dodaj nowy. Jako nazwę podaj np. WAPMMS. Teraz jako Połącz przez wybierz MMSGPRS, a jako IP dla Ery: 213.158.194.57; dla Plusa: 212.002.096.16. Teraz zatwierdź nowe konto, wybierz Edytuj i pola ustaw w następujący sposób.

Następnie w opcjach menu Wiadomości | MMS ustaw serwer wiadomości w Erze na: http: //213.158.194.58/servlets/mms, w Plusie na: http: //mms.plusgsm.pl:8002, a jako Profil WAP wybierz WAPMMS.

Redagowanie wiadomości

Edytor MMS-ów w telefonie Sony Ericsson T68i możliwościami przypomina prosty program do tworzenia prezentacji.

Edytor MMS-ów w telefonie Sony Ericsson T68i możliwościami przypomina prosty program do tworzenia prezentacji.

Multimedialną wiadomość tworzy się podobnie do bardzo prostej prezentacji w PowerPoincie. Wybierz Wiadomości | MMS | Napisz nową. Zobaczysz pustą stronę, na której umieszcza się kolejne elementy wiadomości: zdjęcie przechowywane w katalogu Moje rysunki, melodię zapisaną w Moje melodie, a także tekst. MMS może je zawierać wszystkie jednocześnie, a dla każdego możesz ustalić, po ilu sekundach ma się pojawić i jak długo pozostanie na ekranie. Jeżeli informacje nie mieszczą się na jednej stronie, możliwe jest, tak jak w PowerPoincie, dodanie kolejnych slajdów i umieszczenie na każdym kolejnych rysunków i pól tekstowych. Większa liczba stron jest niezbędna, gdyż T68i nie pozwala na umieszczenie kilku ramek z tekstem na jednym slajdzie. Tak jak elementy, tak i strona może być wyświetlana przez określony czas, ale obiekt znajdujący się na slajdzie nie będzie widoczny dłużej niż strona, do której został przypisany.

Po zaprojektowaniu MMS-u sprawdź, jak będzie wyglądał u odbiorcy. W tym celu wybierz opcję Podgląd. Jeżeli jesteś zadowolony ze swojej wiadomości, pozostaje ją tylko wysłać.

Elementy zawarte w otrzymanym MMS-ie możesz wykorzystać jako tło wyświetlacza w telefonie (w przypadku grafiki) lub dzwonek (gdy do MMS-u dołączono melodię). Każdy nowo wprowadzany na rynek telefon dysponować będzie trochę innym edytorem, jednak ogólna zasada tworzenia wiadomości multimedialnych pozostanie taka sama.

Telefony

Producenci komórek, oprócz Nokii i Sony Ericssona, trochę zaspali. Trudno się jednak dziwić ich ostrożności, bo nie wiedzą, jakim zainteresowaniem cieszyć się będą MMS-y. Problemem jest również to, że czas pracy baterii telefonu z kolorowym wyświetlaczem bardzo się skraca. Przed zakupem telefonu obsługującego multimedialne wiadomości przyjrzyj się aktualnej ofercie i zapowiedziom.

Nokia 3510

Z uwagi na wymagania multimedialnych wiadomości Nokia 3510 umożliwia pakietową transmisję - GPRS. Dzięki temu, łącząc się z WAP-em, płacisz za ilość przesłanych danych, a nie za czas przebywania w sieci.

Z uwagi na wymagania multimedialnych wiadomości Nokia 3510 umożliwia pakietową transmisję - GPRS. Dzięki temu, łącząc się z WAP-em, płacisz za ilość przesłanych danych, a nie za czas przebywania w sieci.

Model ten może odbierać wiadomości, ale ich nie wysyła. Pośrednio tłumaczy to brak akcesoriów (np. kamery cyfrowej) podłączanych do telefonu, jednak bardzo by się przydał nawet prosty edytor MMS-ów, wykorzystujący rysunki pobrane z Sieci. Nokia 3510 przeznaczona będzie dla oszczędnych. Aby zredukować koszty, zastosowano dość prosty jak na obecne możliwości czarno-biały wyświetlacz, więc MMS-y mogą się okazać nieczytelne. Jak wynika jednak z informacji producenta, multimedialne wiadomości w modelu 3510 służyć będą przede wszystkim do ściągania dzwonków czy wygaszaczy ekranów. Dopiero bardziej zaawansowane telefony Nokii pozwolą wykorzystać pełną funkcjonalność MMS-ów.

Model 3510 to pierwszy telefon fińskiego producenta wykorzystujący polifonię, dzięki której melodie dzwonków brzmią o wiele ładniej niż w telefonach z tradycyjnymi dźwiękami.

Pochwalić należy rozbudowaną książkę telefoniczną mogącą pomieścić 500 wpisów (każdy składający się z trzech numerów telefonów i jednej notatki tekstowej).