MMS w Polsce

Podczas łódzkich targów Intertelecom firmy PTC i Polkomtel przedstawiły działające systemy przesyłania wiadomości multimedialnych MMS. Zarówno PTC, które współpracuje z Sony Ericsson, jak i Polkomtel dla którego infrastrukturę MMS dostarcza Nokia nie podają jednak terminów wprowadzenia usługi na rynek.

Podczas łódzkich targów Intertelecom firmy PTC i Polkomtel przedstawiły działające systemy przesyłania wiadomości multimedialnych MMS. Zarówno PTC, które współpracuje z Sony Ericsson, jak i Polkomtel dla którego infrastrukturę MMS dostarcza Nokia nie podają jednak terminów wprowadzenia usługi na rynek.

MMS (Multimedia Messaging Service) umożliwia przesyłanie wiadomości zawierających długie teksty, grafikę, zdjęcia, dźwięk a nawet filmy video. Podczas swojej prezentacji następcy SMS-a, PTC (operator sieci Era) wykorzystała aparaty Sony Ericsson T 68i wyposażone w odpowiednie oprogramowanie oraz protokół łączności bezprzewodowej WAP. Ponadto, telefony MMS mają wbudowany edytor wiadomości multimedialnych. Platforma MMS Ericssona, na której opiera się PTC oferuje również Legacy Phone Support, umożliwiającą odbieranie uproszczonych wiadomości MMS przez użytkowników starszych modeli aparatów, nie wyposażonych w obsługę wiadomości multimedialnych. Zastosowanie MMS nie ogranicza się jednocześnie tylko do telefonów - istnieje możliwość tworzenia i wysyłania wiadomości z komputerów lub urządzeń PDA (tj. komputerów naręcznych) za pomocą poczty elektronicznej. Polkomtel wykorzystał w prezentacji aparat Nokia 7650. Nokia dostarczyła także rozwiązania dla platformy obsługującej usługę w sieci Plus GSM.

Zobacz również:

  • SMS-ujesz z Androida? Wkrótce będziesz mógł pochwalić się nowym profilem

Kiedy zatem można się spodziewać wprowadzenia usług MMS? "Na pewno nastąpi to w perspektywie bieżącego roku. Wprowadzenie usługi wymaga jednak synchronizacji takich elementów jak budowa platformy MMS, zapewnienie niezawodnych aparatów i dodatkowych usług związanych z MMS, które będziemy tworzyć sami, i które stworzą inni" - mówi Jacek Szostak, odpowiedzialny w Erze za wsparcie sprzedaży produktów. Jak stwierdza przedstawiciel Ery, doświadczenia operatorów z WAP-em, czy GPRS dowodzą, że technologia to nie wszystko: w przypadku WAP zabrakło właśnie serwisów dedykowanych jego użytkownikom, z kolei wejście GPRS opóźniły kwestie dostępności odpowiednich aparatów. "Infrastruktura MMS jest w Polkomtelu praktycznie gotowa - wszystko zależy więc jedynie od producentów. Wprowadzenie usługi na pewno odbędzie się w tym roku, liczymy na to, że będzie to czerwiec" - powiedział Ryszard Woronowicz, rzecznik operatora Plus GSM.

PTC przymierza się obecnie do konstruowania modeli cenowych dla usługi. "Wiadomo, że cena będzie zależała od rodzaju realizowanej usługi. W przypadku MMS w grę wchodzą przecież choćby kwestie praw autorskich contentu, który będą mogli przesyłać użytkownicy" - mówi Jacek Szostak.

Według oceny Frost&Sullivan przychody z usług MMS w Europie wyniosą w br. 68 mln USD. Do 2006 roku mają natomiast wzrosnąć do 26,9 mld USD. Do tego czasu będą przynosić dwie trzecie przychodów z usług przesyłania wiadomości z urządzeń przenośnych. Jak szacuje Frost&Sullivan, w br. 6% sprzedanych w Europie aparatów komórkowych będzie posiadało funkcjonalność umożliwiającą odbiór i wysyłanie MMS-ów.