MMS-y z Matki Gór

Alpiniści, którzy zamierzają w maju wejść na najwyższą górę świata, przez cały czas trwania ekspedycji będą mogli korzystać z telefonów komórkowych. Jeden z chińskich operatorów komórkowych zamierza bowiem uruchomić na czas wyprawy w rejonie Mount Everest tymczasową sieć komórkową.

Uczestnicy wyprawy zostaną wyekwipowani w telefony Motorola 388C - mają oni przez cały czas trwania ekspedycji na bieżąco wysyłać MMS-y ilustrujące ich postępy. Jako, że Himalaje są stosunkowo słabo rozwiniętym (pod względem infrastruktury telekomunikacyjnej) rejonem, niezbędne było uruchomienie tymczasowej sieci komórkowej - zadanie tego podjął się chiński operator telefoniczny, China Mobile.

W całym przedsięwzięciu uczestniczy również chiński portal Sohu.com, który zamierza zająć się dostarczaniem internautom internetowych i "telefonicznych" (MMS, SMS) relacji z wyprawy. Ma ona rozpocząć się w maju. Przedstawiciele China Mobile zapewniają, że firma będzie pierwszym operatorem, który zapewni tradycyjnym komórkom zasięg na wysokości większej niż 5,1 tys. metrów.

Zobacz również:

  • SMS-ujesz z Androida? Wkrótce będziesz mógł pochwalić się nowym profilem

Niestety mamy też złą wiadomość na aplinistów, którzy na Mount Everest wybierają się później niż w maju - owa sieć zostanie uruchomiona jedynie czasowo, do końca ekspedycji.