MP3, WAV i Audio-CD na jednym krążku DVD

W obliczu rosnącego zainteresowania nagrywarkami DVD, na rynku pojawia się również szereg programów pozwalających na efektywne wykorzystanie nośników DVD. Jedną z takich aplikacji jest Audio DVD Creator firmy Goland Tech, umożliwiający tworzenie muzycznych kompilacji na płytach DVD. Na tradycyjny nośnik DVD możemy dzięki niej zgrać płyty Audio-CD, pliki MP3, WAV a to wszystko okrasić wygodnym systemem nawigacyjnym i odtwarzać w każdym komputerowym i stacjonarnym odtwarzaczu DVD.

MP3, WAV i Audio-CD na jednym krążku DVD

Główny interfejs programu Audio DVD Creator. Ekran powitalny.

Proces tworzenia kompilacji muzycznych na płytach DVD przy pomocy Audio Creatora nie jest skomplikowany i odbywa się przy pomocy kilkuetapowego kreatora. Po uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukazuje się okno powitalne (WELCOME 1)z wyborem nowego projektu lub wcześniej tworzonego i zachowanego na twardym dysku. Następny etap (SETTINGS 2) to już konkretne ustawienia dotyczące kompilacji: formatu dźwięku oraz trybu wyświetlania obrazu. Każda muzyczna kompilacja DVD posiada eleganckie tło (z opcją zdefiniowania przez użytkownika) z wygodnym systemem nawigacyjnym, po którym możemy poruszać się nawet przy pomocy tradycyjnego pilota zdalnego sterowania.

Wybieramy i dodajemy

Z formatów dźwięku do wyboru mamy PCM (jakość dźwięku - 48 kHz/16 bitów) lub też AC3 (jakość dźwięku - 192 kbps). W zależności od tego na jaki format się zdecydujemy, różna będzie ilość muzyki, jaką pomieścimy na krążku. W przypadku formatu PCM, który oferuje lepszą jakość będzie to 6 godzin. Wybranie formatu AC3 wydłuży ten czas aż do 45 godzin, niestety, kosztem utraty jakości zapisanych na nośniku nagrań. Jeśli chodzi o tryb wyświetlania obrazu, do dyspozycji mamy NTSC (stosowany w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii) oraz PAL (wykorzystywany w Europie i innych regionach świata). W przypadku wybrania NTSC, obrazek tła powinien mieć rozdzielczość 704 x 480 pikseli, zaś w przypadku PAL – 704 x 576 pikseli.

MP3, WAV i Audio-CD na jednym krążku DVD

Sekcja dodawania zawartości do muzycznej kompilacji DVD w programie Audio DVD Creator

Gdy wszelkie podstawowe ustawienia zostały już zadeklarowane, kolejnym etapem jest dobór nagrań muzycznych, które znajdą się w kompilacji. Służy do tego okno AUTHOR 3, wyglądem przypominające nieco interfejs typowego programu do zapisu płyt CD i DVD. Za dodawanie poszczególnych utworów odpowiedzialne są przyciski Add Audio CD (dodawanie muzyki bezpośrednio z płyt Audio-CD) oraz Add Music Files (dodawanie plików MP3 i WAV). W oknie Add Audio CD po wybraniu konkretnych utworów z płyty CD, program przed umieszczeniem ich na płycie DVD dokona ich konwersji do formatu WAV. Okno Add Music Files to nic więcej, jak tylko systemowy Explorer, który dodatkowo pozwala na tworzenie osobnych katalogów i umieszczanie w nich plików MP3 lub WAV. Końcowy rozmiar kompilacji (wskaźnik Data Size) widoczny jest w postaci wykresu kołowego po lewej stronie okna AUTHOR 3.

Układamy i wypalamy

Tak jak w przypadku filmów na płytach DVD, tak i tutaj wszelkie zasoby zgromadzone na nośniku możemy posegregować i poukładać w rozdziały, tak aby łatwiejsze było przemieszczanie się po zawartości kolekcji. Przyciskiem, który umożliwia dodawanie rozdziałów jest Add Chapter. Maksymalnie na pojedynczej płycie DVD możemy mieć 99 takich rozdziałów. Dodatkowym ułatwieniem jest opcja przemieszczania względem siebie poszczególnych rozdziałów oraz przeciąganie metodą "drag-and-drop" nagrań pomiędzy rozdziałami.

W dowolnym momencie tworzenia muzycznej kompilacji możemy obejrzeć wynik końcowy jeszcze przed ostatecznym zapisaniem na krążku. Opcję podglądu znajdziemy pod przyciskiem PREVIEW 4. Możemy tam odtwarzać muzykę i przemieszczać się pomiędzy konkretnymi rozdziałami płyty – dokładnie tak jak w końcowym efekcie.

Gdy jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych wyników, nie pozostaje nam już nic innego jak przenieść kompilację na nośnik DVD. Ostatni etap produkcji muzycznej płyty DVD, kryjący się pod przyciskiem CREATE 5, udostępnia dwie opcje: zapis wykonanej kompilacji na dysk twardy – Export Audio DVD to hard disk folder, a także bezpośredni zapis na nośniku DVD - Burn Audio DVD directly. Program obsługuje zarówno krążki formatu DVD-R/RW, jak i DVD+R/RW, a proces zapisu, zależny od wydajności komputera, trwać może od 30 do 90 minut.

Audio DVD Creator pracuje z systemami operacyjnymi Windows 95, 98, ME, NT, 2000, XP, i Server 2003. Co istotne, wymaga również posiadania co najmniej 5 GB wolnej przestrzeni dyskowej. W pełnej wersji program kosztuje 34,95 USD.

Jego 14-dniową wersję próbną już dziś możecie pobrać z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3391/Audio.DVD.Creator.1.0.html

Więcej informacji: http://www.audio-dvd-creator.com