MP3 górą

Według analiz Market and Opinion Research International, w najbliższych latach należy spodziewać się wyparcia z rynku płyt audio przez format MP3.

Według raportu, opracowanego przez Market & Opinion Research International (na zlecenie Creative Labs), w ciągu najbliższych 5 lat płyty CD stracą swoją dzisiejszą pozycję rynkową na rzecz formatu MP3. Jak dowodzą badania, już dziś co siódmy internauta pobiera z sieci nagrania muzyczne. Jeszcze więcej osób, bo co trzeci ankietowany ma zamiar w najbliższych latach stworzyć własną kolekcję plików MP3. Duża część respondentów w wieku 15-69 lat stwierdziła, że nie będzie w najbliższych latach kupować płyt CD. Jeśli brać pod uwagę tylko najmłodszą część ankietowanych (15-24 lata), odsetek ten wynosi aż 24%.

Jak twierdzą eksperci, prognozy dotyczące wypierania z rynku płyt CD przez popularny format MP3 są wysoce prawdopodobne. Jakość dźwięku zapisanego w formacie MP3 jest dobra, dlatego użytkownicy komputerów chętnie pobierają z Internetu nagrania dźwiękowe i coraz częściej słuchają muzyki odtwarzanej za pomocą komputera, a nie np. odtwarzaczy CD. Do popularności formatu przyczynia się też fakt, iż większość nagrań MP3 pochodzi zazwyczaj z nieodpłatnych serwisów, których działalności sprzeciwiają się wielkie koncerny muzyczne.


Zobacz również