MP3 i wszystko gra!


7. Czy MP3 łączy się z utratą jakości dźwięku?

MP3 i wszystko gra!

<B>Bogaty wybór:</B>Sonique, C-4, K-Jtfol, DigiDeck i Winamp to tylko część odtwarzaczy MP3, jakie są dystrybuowane metodą free- i shareware.

I tak, i nie. Teoretycznie kompresja w trybie MPEG oznacza utratę jakości, gdyż bazuje na redukcji danych źródłowych. Z drugiej strony algorytm kompresji stara się wykorzystać niedoskonałości ludzkiego słuchu. Jak wykazują badania, najlepszą percepcję dźwięku ucho człowieka uzyskuje w paśmie od 2 do 4 kHz. Dźwięk powyżej lub poniżej tego zakresu jest słyszalny gorzej (np. przeciętny człowiek nie słyszy dźwięku o częstotliwości powyżej 17 kHz). Dźwięki o dużym natężeniu uniemożliwiają percepcję cichszych, lecz o podobnej częstotliwości. Efekt, w którym jeden dźwięk ăzasłaniaÓ inne, fachowcy określają pojęciem maskowania, a dźwięki odpowiednio maskującymi i maskowanymi. W podobny sposób maskowanie ogranicza percepcję dźwięku na przestrzeni ułamków sekund przed i po sygnale o wysokim natężeniu.

Program kodujący analizuje widmo sygnału i usuwa informacje o dźwiękach maskowanych czyli tych, które są niepotrzebne z psychoakustycznego punktu widzenia. Widmo przefiltrowanego sygnału zostaje w tym celu podzielone na tzw. podzakresy w określonych jednostkach czasu. Proces ten nosi miano kodowania SBC (Sub-Band Coding). Zbędne fragmenty widma ustala się na podstawie porównania poszczególnych podzakresów z oryginałem (uwzględniając charakterystykę modelu akustycznego). Następnie próbki pasma są przetwarzane na postać cyfrową i zapisywane w strumieniu danych z podziałem na odstępy czasowe (tzw. ramki). W rezultacie sygnał wyjściowy odbiega od oryginału, lecz wyrafinowane metody kodowania sprawiają, że różnice są stosunkowo niewielkie - praktycznie niezauważalne przy odsłuchu utworów MP3 na pecetowych głośnikach. Utrata jakości (szczególnie brak tonów o częstotliwości powyżej 16 kHz) może dać się we znaki, gdy podłączysz peceta do sprzętu hi-fi. Tym niemniej nawet tutaj zniekształcenia nie są na tyle znaczące, by mogły pogorszyć odbiór muzyki.

8. Ile miejsca zajmują pliki MP3?

Ilość miejsca zajmowanego przez utwory MP3 zależy przede wszystkim od stopnia kompresji, czyli od jakości, z jaką zostały kodowane (im większy stopień kompresji, tym gorsza jakość sygnału wyjściowego). W standardzie MP3 jakość zbliżoną do jakości CD uzyskuje się już przy kompresji 13:1 - 11:1 (prędkość transmisji wynosi tu 112 do 128 kilobitów na sekundę). Zakładamy, że 1 minuta muzyki przy transmisji 128 kb/s pochłania 960 KB przestrzeni dyskowej (50-minutowa płyta zajęłaby niecałe 47 MB). Przy kodowaniu starych przebojów nagrywanych techniką analogową można obrać mniejszą prędkość transmisji - 56 kb/s - bez ryzyka utraty jakości. 1 minuta muzyki zajmie wówczas 420 KB, a cała płyta 20,5 MB. Zaś użytkownicy przykładający wagę do jakości powinni wybrać transmisję 192 kb/s lub nawet 256 kb/s, lecz muszą się liczyć z większymi wymogami odnośnie wolnej powierzchni dyskowej (album o długości 50 minut zajmie ok. 70 MB lub 94 MB). Aby obliczyć ilość miejsca potrzebną do zapisania danego utworu, należy posłużyć się następującym wzorem:

długość_utworu * 60 * prędkość transmisji / 8 = zajmowana_pojemność

gdzie długość utworu podaje się w minutach, prędkość transmisji w kilobitach na sekundę, zaś pojemność wynikowa jest wyrażona w kilobajtach. Przy konwertowaniu całych albumów można zmodyfikować wzór w następujący sposób:

długość_płyty * 60 * prędkość transmisji / 8192 = zajmowana_pojemność

Wówczas wynik będzie podany w megabajtach.

9. Nagrywanie plików MP3 na płyty CD

Nagrywanie utworów na płyty CD jest możliwe, choć przechowywanie plików MP3 na płytach CD nie ma sensu - nie odsłuchasz ich na konwencjonalnym odtwarzaczu płyt audio. Wyjątkiem jest odtwarzacz CD-MP (pkt 10). Przed zapisaniem utworów na płycie zaleca się je zdekompresować i przetworzyć na format WAV, który jest obsługiwany przez standardowe odtwarzacze płyt audio. Do wykonania tej operacji wystarczy odtwarzacz Winamp. Wybierz menu Options * Preferences, a następnie zakładkę Audio I/O. Otwórz listę Output Plug-Ins i wybierz pozycję Nullsoft Disk Writer Plug-In. Po kliknięciu przycisku Configure Winamp zapyta Cię o docelowy folder plików. Każdy odsłuchany utwór program będzie umieszczał w postaci pliku WAV. Wybrane utwory będziesz mógł przegrać na płytę za pomocą specjalnego programu (np. WinOnCD, Gear lub Easy CD Creator).