MP3 i wszystko gra!


10. Odtwarzanie plików MP3 bez peceta

MP3 i wszystko gra!

<B>Kameleon:</b>Interfejs odtwarzacza Yamp potrafi przybierać różne kolory i kształty.

Jest to możliwe przy użyciu przenośnych odtwarzaczy MP3. Tym niemniej komputer jest potrzebny do transferu utworów. Na rynku przybywa coraz więcej sprzętowych odtwarzaczy. Są jeszcze stosunkowo drogie i większość z nich jest niedostępna (przynajmniej oficjalnie) w Polsce. Do najnowszych wyrobów należy cyfrowy odtwarzacz Creative Labs (www.soundblaster.com), którego prototyp na początku marca został zaprezentowany na targach Music Expo '99 w Nowym Jorku. Ma być wyposażony w 64 MB pamięci a jego cena nie powinna przekraczać 200 USD. W ramach linii produkcyjnej określanej mianem Project NOMAD Creative planuje rozszerzyć ofertę o kolejne cyfrowe odtwarzacze audio i urządzenia towarzyszące.

Aktualnie firmy proponują kilka urządzeń, które przypominają walkmany, lecz zamiast kasety mają pamięć typu Flash (wielokrotnego zapisu). Diamond Rio PMP 300 (www.diamondmm.com , dystrybucja w Polsce: Cadena Systems, 62-020 Swarzędz-Jasin, ul. Poznańska 15, tel. (061) 8173022, www.cadena.com.pl , cena: 1200 zł) dysponuje 32 MB pamięcią (rozszerzaną do 64 MB), która zapewnia odtwarzanie muzyki w ciągu pół godziny.

Odtwarzacz Yepp firmy Samsung (www.samsungelectronics.com) jest dostępny aż w dwóch wersjach: podstawowej z 24 MB pamięci Flash i luksusowej (o pamięci rozszerzalnej do 40 MB) wyposażonej w radiowy odbiornik FM i sprzętowy koder do nagrywania dźwięku ze źródeł zewnętrznych. Saehan Information Systems (www.mpman.com , www.eigerlabs.com) proponuje odtwarzacz MPMan. Cena waha się od 250 USD (16 MB) do 500 USD (64 MB). Odtwarzacze cyfrowe bazujące na pamięci Flash nie mają elementów ruchomych, są więc odporne na wstrząsy.

Urządzenie CD-MP tajwańskiej firmy Naiam (www.naiam.com) przypomina przenośny odtwarzacz płyt audio, z tym że czyta płyty CD-ROM z plikami MP3. Niewątpliwą zaletą jest pojemność płyt - na jednym krążku mieści się ok. 12 godzin muzyki. Z myślą o kierowcach powstał Empeg-Car angielskiej firmy Empeg. Został wyposażony w odbiornik radiowy i twardy dysk, który przy pojemności 2 GB mieści ok. 40 godzin muzyki.