MP3 i wszystko gra!

MP3 jest w modzie. I nic dziwnego - muzyka zapisywana w tym formacie zajmuje niewiele miejsca...


MP3 jest w modzie. I nic dziwnego - muzyka zapisywana w tym formacie zajmuje niewiele miejsca, a w Internecie jest mnóstwo bezpłatnych utworów w MP3. Ogólnie o formacie pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku, dziś skupimy się na aspektach praktycznych - tworzeniu, odtwarzaniu plików MP3. Omówimy też zalety i wady kompresji dźwięków.

1. Co oznacza skrót MP3?

Niezależnie od kierunku muzycznego, który preferujesz - pop, rock, heavy metal czy jazz - w Internecie znajdziesz dziesiątki tysięcy utworów muzycznych w skompresowanym formacie MP3 (tak samo nazywa się rozszerzenie plików). Są smakowitym kęskiem przede wszystkim dla amatorów unikatowych utworów. Przy odrobinie szczęścia uda Ci się znaleźć w Internecie na przykład prywatne, nagrywane na żywo kawałki (tzw. bootlegi) tak sławnych zespołów jak Rolling Stones, U2 czy Pink Floyd. Ponieważ nie doczekały się wydania w wersjach komercyjnych, nie dostaniesz ich w sklepach fonograficznych.

Utwory zgromadzone w plikach MP3 można odtwarzać za pomocą komputera lub innych urządzeń (patrz punkt 10). Nie obejdziesz się jednak bez specjalnego programu dekodującego (patrz punkt 4). Uzyskiwana w ten sposób jakość dźwięku jest niemalże porównywalna z jakością konwencjonalnych płyt CD. MP3 to skrót od nazwy "MPEG 1 Layer 3", która oznacza metodę kompresji używaną do tworzenia plików w tym formacie (więcej na ten temat w punkcie 7). W przeciwieństwie do stosowanych dotychczas plików WAV utwory MP3 są nadzwyczaj oszczędne. Ilość zajmowanego miejsca zależy przede wszystkim od wybranego współczynnika kompresji, jednak nawet dziesięciokrotna kompresja pozwala osiągnąć dobrą jakość.

MP3 W SIECI: GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?

http://www.mp3.pl - znakomity, polski serwis MP3: aktualności, narzędzia, informacje techniczne, utwory za darmo, lista dyskusyjna

http://mp3.home.pl - znakomity, polski serwis MP3: nowości, linki, narzędzia, kącik techniczny, utwory za darmo

http://www.mp3.com - aktualności, utwory, narzędzia

http://www.mp3place.com - aktualności, linki

http://mp3.lycos.com - wyszukiwarka MP3, aktualności

http://www.oth.net - Kermit (wyszukiwarka wyłącznie MP3)

http://query.scour.net - wyszukiwarka określonych typów plików - także MP3

http://www.goodnoise.com - utwory komercyjne (płatne)

http://www.vibrationnation.com - utwory komercyjne (płatne)

http://www.hot100.com/music - linki do najczęściej odwiedzanych witryn MP3

2. Czy pobieranie muzyki z Internetu jest legalne?

Z prawnego punktu widzenia pliki MP3 oferowane w Internecie dzielą się na trzy kategorie: pliki nie objęte prawami autorskimi, które można kopiować dowoli (www.mp3.com), utwory komercyjne, za które trzeba płacić (www.goodnoise.com), oraz nielegalne kopie utworów komercyjnych. Niektóre adresy WWW, pod którymi umieszcza się pirackie kopie, są likwidowane przez operatorów Internetu natychmiast po wykryciu nielegalnych treści, tzn. po kilku, kilkunastu dniach od daty utworzenia.

Innym problemem prawnym dotyczącym formatu MP3 jest fakt, iż wynalazcy kompresji MP3 - a są nimi instytut Fraunhofera w Niemczech (Fraunhofer Gesellschaft, www.iis.fhg.de) oraz firma Thomson Multimedia (www.thomson-multimedia.com) - żądają opłat licencyjnych od producentów koderów, które przetwarzają muzykę zapisaną w formacie WAV do formatu MP3. Opłaty dotyczą zarówno produktów komercyjnych, jak i programów shareware. Dlatego na rynku oprogramowania panuje niedosyt shareware-owych koderów MP3, gdyż większości programistów nie stać na wykupienie licencji.

Bardziej tolerancyjnie traktowane są dekodery MP3. Za tworzenie programów freeware'owych nie trzeba zazwyczaj wnosić żadnych opłat. Opłaty licencyjne obowiązują przy programach komercyjnych i sharewareŐowych (od 10000 zarejestrowanych kopii programu).

3. Jak zdobyć pliki MP3?

MP3 i wszystko gra!

Pliki MP3 tworzy się w ciągu kilku minut.

W poszukiwaniach plików pomoże Ci każda internetowa wyszukiwarka. Przejdź na stronę www.altavista.pl i wpisz "+mp3". Liczba znalezionych witryn zapewne przerośnie Twoje oczekiwania. Więcej celnych trafień uzyskasz korzystając z wyszukiwarki wyspecjalizowanej w odnajdywaniu plików MP3 np. shareware'owy MP3-Wolf (www.trellian.com/mwolf/, rejestracja: 25 USD). Program systematycznie "przeczesuje" Internet w poszukiwaniu plików MP3, po czym wyświetla wyniki. Jednak nim zaczniesz pobierać pliki, zwróć uwagę na to, czy nie naruszysz praw autorskich do poszczególnych utworów.