MP3 ostrzeże o zbyt głośno odtwarzanej muzyce

Komisja Europejska proponuje, by na przenośnych odtwarzaczach muzycznych znalazły się ostrzeżenia o zagrożeniu dla zdrowia, jakie niesie niewłaściwe lub nadmierne użycie takich urządzeń.

Zobacz Ranking produktów PC World - odtwarzacze MP3 i słuchawki

Producenci odtwarzaczy mają umieszczać na swoich produktach informacje o szkodliwym wpływie długotrwałego słuchania głośnej muzyki na słuch lub wyposażyć urządzenia w systemy alarmowe, uruchamiające się w wypadku przedłużającego się czasu użycia "empetrójki". Domyślny poziom głośności urządzeń odtwarzających ma wynosić 80 decybeli (wartość natężenia dźwięku uznawana za bezpieczną jeśli ze sprzętu korzysta się przez 40 godzin tygodniowo). Użytkownik będzie mógł pominąć to ograniczenie i podkręcić głośność odtwarzacza; KE wymaga jednak, by został on wcześniej ostrzeżony o ryzyku.

Niektóre z odtwarzaczy dostępnych obecnie w sprzedaży wyposażone są w tego typu podstawowe zabezpieczenia - np. w iPodach domyślnie włączone jest ograniczenie poziomu głośności.

Meglena Kunewa, unijna komisarz ds. konsumentów mówi: "Głośność w odtwarzaczu MP3 można z łatwością podwyższyć do szkodliwego poziomu, szczególnie na ruchliwej ulicy czy w środkach transportu publicznego. Wykazano, że w szczególności młodzi ludzie, którzy czasem przez wiele godzin w tygodniu słuchają głośnej muzyki, nie mają pojęcia, że narażają swój słuch. Uszkodzenie narządu słuchu może ujawnić się po latach, a wtedy jest już za późno. Nowe normy wprowadzają niewielkie zmiany techniczne, dzięki którym normalne użytkowanie odtwarzaczy zgodnie z ustawieniami domyślnymi jest bezpieczne."

Komisja przedstawi swoje propozycje wytwórcom sprzętu. Firmy będą mieć czas na dostosowanie technologii produkcyjnych do nowych wymogów, tak by zgodne z nimi urządzenia trafiły na rynek już za dwa lata.

Postulaty KE są rezultatem ubiegłorocznych badań unijnego komitetu naukowego, z których wynika, że 5-10 procent użytkowników odtwarzaczy MP3 ryzykuje trwałym uszkodzeniem słuchu. Eksperci Komisji Europejskiej oszacowali, że każdego dnia muzyki z przenośnych odtwarzaczy słucha od 50 do 100 milionów Europejczyków i ostrzegli, że dłuższy czas słuchania muzyki przez słuchawki grozi utratą słuchu po pięciu latach.

Przenośne urządzenie grające może wytworzyć dźwięk o natężeniu od 80 do 115 decybeli (na terenie Unii Europejskiej dopuszczone są do obrotu urządzenia generujące dźwięk o głośności maks. 100 dB). Słuchawki - przenosząc dźwięk bezpośrednio do ludzkiego ucha - zwiększają realny poziom hałasu o kolejne 7-9 dB. Przekroczeniem unijnych limitów hałasu w miejscu pracy jest już słuchanie muzyki z MP3 o natężeniu dźwięku większym niż 89 decybeli przez zaledwie pięć godzin tygodniowo. Młodzi ludzie wiedzą o konsekwencjach zbyt głośnego słuchania muzyki, ale nic sobie z tego nie robią.

Więcej informacji: europa.eu

Aktualizacja: 01 października 2009 14:20

Dodaliśmy materiał wideo