MP3 traci na popularności, konkurencja się umacnia

Po latach triumfu w świecie cyfrowej muzyki, standard MP3 traci stopniowo udział w prywatnych kolekcjach muzycznych, na rzecz formatów oferowanych przez Microsoft oraz Apple, wynika z najnowszego badania NPD Group.

Pomimo faktu, iż MP3 cieszy się nadal największą popularnością wśród użytkowników, jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez komórkę NPD Group zwaną MusicWatch Digital, przez ostatni rok nastąpił aż 10-procentowy spadek ilości plików MP3 w prywatnych kolekcjach muzycznych, z poziomu 82% do 72%.

Jak mówi Isaac Josephson, jeden ze specjalistów prowadzących badanie NPD MusicWatch Digital, użytkownicy nadal zaopatrują się w pliki MP3 umieszczając je na swoich dyskach twardych, lecz kasują je w tempie szybszym od tego, w jakim je zdobywają.

Zobacz również:

  • Najlepsze strony z legalną muzyką do pobrania za darmo

Sytuację tę można po części wytłumaczyć zmianami na rynku cyfrowej muzyki, który odsuwa się powoli od anarchistycznych sieci P2P w stronę legalnych zakupów w internetowych sklepach muzycznych, takich jak chociażby iTunes Music Store koncernu Apple. Konkurencyjne formaty Apple (AAC) oraz Microsoftu (WMA) w ciągu ostatniego roku powiększyły swój udział w muzycznych kolekcjach o prawie 5%.

Niektórzy analitycy przypuszczają, iż powoli zmienia się znaczenie formatu MP3. Być może będzie on wykorzystywany do tymczasowego przechowywania muzyki, podczas gdy konkurencyjne formaty Apple oraz Microsoftu posłużą na dłużej kolekcjonerom nagrań w cyfrowej postaci. Używa się nawet stwierdzenia, iż rynek cyfrowej muzyki powoli 'dorośleje'.

Co ciekawe, warto przy tej okazji przypomnieć wyniki marcowego badania Jupiter Research, według którego aż 20% respondentów uznało obsługę formatu MP3 za niezbędny atrybut przenośnego odtwarzacza audio. Dla porównania, jedynie 7% badanych wspomniało w tym względzie o formacie WMA, zaś wynik AAC był ledwie zauważalny i bliski zeru.

Jak mówi Henri Linde, z Thomsona, firmy która posiada patent na MP3, już od ponad 10 lat docierają do niego opinie, dotyczące rychłej śmierci formatu MP3 w przeciągu najbliższych 6 miesięcy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: