MP3 w Chinach

Amerykańska firma Houston InterWeb Design wspólnie z chińskim rządem i firmą inwestycyjna stworzą pierwszą w Chinach witrynę MP3.

Harry White, szef Houston InterWeb Design, poinformował, że jego firma podpisała w ubiegłym tygodniu porozumienie w sprawie utworzenia pierwszej chińskiej witryny MP3 - Bejing Artists Online. Ze strony chińskiej porozumienie podpisały China Culture Information Net (internetowy wydział ministerstwa kultury) oraz firma inwestycyjna Hainan Dingshen Investment. Powstała spółka będzie miała główną siedzibę w Pekinie.

"Obecnie szukamy dostawców usług internetowych w Szanghaju i Pekinie" - powiedział White. - "Mamy zamiar otworzyć biura w obu miastach".

Wersja anglojęzyczna witryny Bejing Artists Online zostanie przygotowana w ciągu 60 dni - uruchomienie jej chińskiej wersji językowej ma nastąpić w ciągu 120 dni. Spółka planuje także w 3 miesiące przygotować hiszpańskojęzycznej wersji witryny. Powodem opracowania strony najpierw w wersji angielskiej jest to, że początkowo skupi się ona na prezentowaniu chińskiej muzyki klasycznej i ludowej. Jak twierdzi White, pozwoli to na zainteresowanie chińską muzyką reszty świata.

Nowa witryna ma umożliwić chińskim muzykom umieszczanie w Internecie swoich utworów i otrzymywanie drobnych wpływów z tytułu pobierania ich przez internautów. Instalowanie i używanie odtwarzaczy MP3 jest w Chinach dozwolone, jednak każdy rozpowszechniany utwór musi być autoryzowany przez ministerstwo kultury. Według White'a, powodem wybrania przez Chińczyków jego firmy są wyjątkowo skuteczne zabezpieczenia: "Obecnie możemy weryfikować 200 artystów dziennie, przy 10 utworach każdego z nich, angażując tylko 5 spośród naszych 38 pracowników". White dodał także, że jego firma podpisała trzy inne umowy z chińskimi władzami. Ich szczegóły zostaną podane w ciągu 2 tygodni.